Obecność przeciwciał anty-TPO po leczeniu Interferonem

Witam. W maju rozpoczęłam leczenie interferonem (WZW typu B). We wrześniu podniósł się u mnie poziom TSH ( ok. 35 ), po wizycie u endokrynologa zaczęłam przyjmować euthyrox. Po dwóch miesiącach miałam wykonać badania. TSH wynosi teraz 3,82 (norma 0,27-4,2), FT4 = 16,74 (norma 12-22), więc niby wszystko w porządku, USG tarczycy też nie wykazało żadnych problemów, natomiast wyniki przeciwciał antyTPO = 298,1 IU/ml (norma poniżej 34), antyTG = 700,9 IU/ml. Skąd taki wynik i co może oznaczać?

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, podwyższony poziom powyższych przeciwciał świadczy najprawdopodobniej o autoimmunologicznej chorobie tarczycy. Istnieje grupa osób podatnych na zapalenie tarczycy indukowane interferonem (czynniki genetyczne) i w związku z tym należy zgłosić się do lekarza prowadzącego terapię interferonem - konieczna może się okazać redukcja dawki, bądź przerwanie leczenia.