Obfita biegunka u 13-miesięcznego dziecka

U 13- miesięcznego dziecka pojawiły się obfite wymioty (ok 6 razy w ciągu 2 godzin). Do tego katar. Byliśmy na nocnym dyżurze - zalecono pojenie, elektrolity i Hascosept. Dziecko było szczepione na rotawirusy. Poimy wodą, nie chce przyjmować elekrolitów - udało się podać połowę dawki. Drugi dzień-zwymiotował raz po mleku i była wodnista kupka. Dziś dużo śpi i jest marudny, bez energii.Mało je. Ile napojów powinien przyjąć w ciągu dnia? Czy poić przez sen?

Michał Springer

Witam. Jeżeli stan dziecka Panią niepokoi należy leczenie prowadzić pod kontrolą lekarza rodzinnego. Niestety preparaty elektrolitowe często są niechętnie pite przez dzieci, dlatego do wody podawanej zamiast nich proszę dodać glukozę, a dziecko starać się dokarmiać np. bananami i pieczywem które zapewni dostateczną podaż soli. Jeżeli dziecko jest senne i marudne, istnieje możliwość konieczności leczenia odwodnienia w warunkach szpitalnych (zalecam kontrolę dziecka przez lekarza, który będzie mógł je zbadać). Niestety szczepienie przeciwko rotawirusom nie daje 100% odporności na infekcję, ale takie objawy mogą być spowodowane również przez inne typy wirusów na które nie ma szczepionek. Poić proszę małymi porcjami ale często i nie za ciepłym płynem. Pozdrawiam.