Obfite krwawienia - czy mogą występować w okresie menopauzy?

Mam 51 lat i od roku nieregularne miesiączki pojawiające się po 2, a nawet 3 miesiącach przerwy. Ostatnio miałam w styczniu 2-3 dni bardzo skąpej miesiączki. Teraz od 23.02 (dziś juz 01.03) mam tak obfitą miesiączkę, że leżę w łóżku, a przy każdym ruchu czuję upływ i "biegnę" do łazienki. Czy to normalne?
51 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

W okresie menopauzy mogą, ale nie muszą pojawiać się nieregularne krwawienia.
Zazwyczaj w ciągu 6 do 12 miesięcy ustępują.

Jeżeli pacjentka przyjmuję sekwencyjną hormonalną terapię zastępczą mogą występować krwawienia z odstawienia przypominające miesiączkę, lecz krwawienia te są regularne.

W sytuacji gdy nie przyjmuje Pani hormonów, krwawienia są nieregularne, bardziej obfite, może to świadczyć o nieprawidłowościach.

Głównymi przyczynami mogą być: mięśniaki macicy, polipy, nowotwór trzonu macicy lub jajnika, zmiany zanikowe endometrium (błony śluzowej macicy).

Uważam, że powinna udać się Pani do ginekologa, który dokładnie Panią przebada, określi problem, jak również przedstawi propozycję leczenia.

Pozdrawiam!