Objaw lumbalizacji kręgu s1 w RTG kręgosłupa

Witam - ostatnio odebrałam wynik rtg- objaw lumbalizacji kręgu s1 - co to oznacza i jakie są dalsze zalecenia??? SKORO to objaw bez znaczenie co jeszcze może wywoływać ból pleców w części prawej - usg podobno ok.. Ostatnio pomogły mi 2 tabl no-spa forte

Kręgi krzyżowe (jest ich 5) są zwykle zrośnięte w jedną kość krzyżową. Niekiedy jeden z nich (pierwszy od góry) nie jest zrośnięty z resztą albo jest zrośnięty tylko z jednej strony. Niezrośnięty kręg przypomina nadliczbowy kręg lędźwiowy.
Jest to bardziej anomalia anatomiczna niż schorzenie. Może jednak niekiedy zwiększać ryzyko bólów po przeciążenia. Jeśli nie boli to nie wymaga leczenia.