Objaw PCL dodatni w wyniku rezonansu magnetycznego

Witam! poszukuje porady, dostałam wyniki z MR i w sumie wszystko juz zdąrzylam sobie przetłumaczyc na ludzki język prócz określenia "objaw PCL dodatni" i czy przy uszkodzeniach II ACL musze miec operacje? doskwiera mi uporczywy ból.
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Istnieje wiele podziałów i klasyfikacji uszkodzeń ACL (Więzadło Krzyżowe Przednie) . Konieczność przeprowadzenia zabiegu operacujnego uzależniona jest właśnie od typu uszkodzenia. Naderwania więzadła krzyżowego przedniego (II stopień, uszkodzenie części włókien więzadła) - kwalifikuje się do rekonstrukcji operacyjnej więzadła. PCL to więzadło krzyżowe tylne. Objaw dodatni związany z PCL to tylne przemieszczenie piszczeli względem uda.