Zapytaj lekarza

1 , 0 1 5 , 9 4 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Witam Panią Objaw Raynauda może być somatyczną reakcję organizmu na konkretną sytuację, jeżeli tak spojrzymy na problem to można go traktować jako objaw nerwicy. Anna Suligowska

Z wykształcenia psycholog i biolog. Absolwentka 5-letniego szkolenia z psychoterapii systemowej.
0

Witam Panią,

Objaw Reynaud to napadowy skurcz tętnic w obrębie dłoni lub stóp, któy pojawia się pod wpływem zimna, emoci lub bez przyczyny. Jesli brać pod uwagę objaw Reynaud w wyniku silnych emocji, to nie każde przeżywanie "silnych emocji" świadczy o nerwicy (nerwica to dawna nazwa zaburzeń lękowych). Przecież doznawanie różnych emocji świadczy o naszym człowieczeństwie, a niekoniecznie o stanie chorobowym jakim jest nerwica. Natomiast pozycja nozologiczna objawu Reynaud jest dość niejasna i nie stanowi od odrębnej jednostki chorobowej, a raczej "rodzaj urody" danej osoby.

Pozdrawiam!

Specjalistka w dziedzinie psychiatrii, seksuolog oraz psychoterapeuta. Posiada uprawnienia Fellow of the European Board of Sexual Medicine nadane przez Europejskie Towarzystwo Medycyny Seksualnej ESSM. Związana z Instytutem Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety