Objawy ADHD u dorosłego mężczyzny

Jak objawia się ADHD u człowieka dorosłego?

Magdalena Mroczek

nadaktywność, impulsywność i deficyt uwagi objawiają się jako wewnętrzny niepokój, niezdolność do odprężenia się lub nadmierna rozmowność.Nadmierna aktywność przybiera najczęściej postać niepokoju ruchowego, niezdolności do spokojnego siedzenia (np. na spotkaniu, w kinie).Impulsywność przejawia się głównie niecierpliwością,impulsywnym wydawaniem pieniędzy i rozpoczynaniem nowych aktywności.Występuje trudności z właściwą organizacją czasu, tendencja do spóźniania się. Inne cechy oraz skłonność do nudzenia się. Mogą wystąpić nagłe wybuchy złości.Osoby z ADHD zazwyczaj często zmieniają pracę i wchodzą w niestabilne związki.

Witam,
diagnoza ADHD u pacjentów dorosłych jest procesem trudnym i powinna być stawiana przez wszechstronnego i rzetelnego klinicystę lub psychiatrę. W ocenie należy wziąć pod uwagę różne aspekty z historii pacjenta, ocenić jego obecne funkcjonowanie, stopień upośledzenia funkcjonowania w dorosłym życiu oraz wykluczyć wszelkie inne alternatywy, które mogłyby tłumaczyć zaburzenia koncentracji uwagi, nadruchliwość i impulsywność. Aby można było zdiagnozować ADHD u osoby dorosłej, objawy muszą utrzymywać się od dzieciństwa.
Konieczna jest wizyta u psychiatry celem postawienia diagnozy
Pozdrawiam!