Objawy adhd u dziecka

Dzień Dobry! Mam pytanie jak traktować zachowanie dziecka polegające na wychodzeniu z miejsca gdzie siedzi w czasie lekcji oraz robi przysiady. W jadalni Pani mówi aby dzieci były cicho a on mówi że głośno. Jak traktować takie zachowania dziecka proszę serdecznie o odpowiedź i ewentualną podpowiedź co zrobić aby takie sytuacje się nie zdarzały. Tłumaczenia nie przynoszą pozytywnego skutku mówi że nie będzie tak robił a potem to samo. Pozdrawiam

Witam serdecznie,
Z tego co Pani napisała wnioskuję, że syn nie ma zdiagnozowanej napobudliwości psychoruchowej (ADHD), jednak zachowania, które występują u syna interpretuje Pani jako objawy ADHD, czy tak? Na podstawie zamieszczonych przez Panią informacji trudno ustalić przyczynę opisanych zachowań, i co za tym idzie, ją wyeliminować. Polecam wizytę w poradni psychologiczno-pedagogicznej w miejscu zamieszkania, jest to bezpłatna forma pomocy. W takiej poradni syn przejdzie podstawowe badania i będzie można opracować wspólnie ze specjalistami indywidualny program pracy z dzieckiem. Pozdrawiam serdecznie

Sylwia Osada Psycholog, Konin

Witam,
nie napisała Pani w jakim wieku jest dziecko. Niestosowanie się do zasad, próśb nie musi być od razu diagnozą ADHD u dziecka. Powodów takiego zachowania może być wiele. Proponuję na początek po prostu porozmawiać z dzieckiem dlaczego tak się zachowuje. Warto również zwrócić uwagę na to w jakiej sytuacji rodzinnej/domowej dziecko przebywa. Czy nie jest narażone na jakieś dodatkowe stresy. Inną rzeczą jest to, czy na wcześniejszym etapie miało stawiane granice, wiedziało co można, a co nie. Pytań jest wiele. Być może rozmowa z psychologiem rozwoju (bez obecności dziecka, przynajmniej na pierwszym etapie) może odpowiedzieć na wiele nurtujących Panią pytań. Pozdrawiam.