7-latek nie patrzy w oczy - czy to objaw autyzmu?

Synek jest bardzo wstydliwy, patrzeć w oczy nie lubi, ale jak go wezmę pod brudkę i poproszę, by popatrzył na mnie, to przez chwilę patrzy na mnie, ale muszę mu powtarzać, żeby patrzył jak do niego mówię. Jest bardzo ruchliwym dzieckiem, dużo się śmieje, bawi z psem, specjalnie kupiliśmy dla niego, żeby się troszkę wyciszył przy piesku. Chodzę gdzie się da po poradniach psychologicznych, psychologach, psychiatrach, teraz powinien pójść do pierwszej kl., ale go odroczyłam. Ma 7 latek, już tracę nadzieję, że będzie lepiej, ale też byłam w Gdańsku w poradni autystycznej z synkiem, no i tam stwierdzili autyzm wczesnodziecięcy, to było ok 1,5 roku temu. Tyle, że ja z tą diagnozą się nie zgadzam. Synek muzyki słucha, bardzo lubi się przytulać, jeżeli coś chce, to na tyle jest cwany, że powie mi, jesteś piękna, albo ale ty pachniesz, kocham cię, no różnie. Tylko z tym jego rozumieniem poleceń, zwykłe proste rozumie i wykonuje, gorzej jak go poproszę napisz literkę. A to nie wykona polecenia, ale jak zrobię kropki w trzech miejscach, co przypomina tą literkę, to potrafi to sobie wyobrazić.

Bardziej interesują go obrazki kolorowe, przyklejanie naklejek kolorowych, tego typu zabawy, takie zabawy dla wieku trzyletniego dziecka. Bardzo lubi jak się go chwali, jak uderzy mnie, a zdarza się to często, ale potrafi przeprosić. Jak coś chce to poprosi. Lubi nowe ciuchy, przebierać się, a jak coś wpadnie mu w oko, to nie zdejmie tego, chce nosić, buty moje by nosił. Taki mały strojniś. Proszę mi powiedzieć, czy to faktycznie autyzm wczesnodziecięcy, czy jakieś upośledzenie, bo ja myślę, że to drugie, ale warto spytać? Zapomniałam dopisać, że to trzepanie rączkami jak motylek jest pokrzykiwanie również.

Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję za odpowiedź.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Obawiam się, że porada udzielona na łamach naszego forum nie rozstrzygnie Pani wątpliwości co do diagnozy. Postawienie rozpoznania jest możliwe jedynie po uzyskaniu szczegółowych danych dotyczących rozwoju i zachowania dziecka oraz osobistym badaniu.

Niektóre ze wspomnianych przez Panią zachowań dziecka często występują w autyzmie (trzepanie rączkami, pokrzykiwanie, agresywne zachowania, problemy ze zrozumieniem poleceń i relacjami interpersonalnymi). Autyzm wczesnodziecięcy może mieć mniej typowy przebieg niż charakterystyczna triada autystyczna.

Rozwój dziecka zależy od stopnia rozwoju mowy i rozwoju intelektualnego przed początkiem zaburzenia. Uważa się, że ok. połowa dzieci ze zdiagnozowanym autyzmem funkcjonuje na poziomie ilorazu inteligencji odpowiadającego upośledzeniu umysłowemu w stopniu znacznym, ok. 25-30 % -w stopniu umiarkowanym, 15%- w stopniu lekkim. Być może dlatego zachowanie synka przypomina Pani zachowanie dziecka upośledzonego umysłowo.

Wyniki testów na inteligencję wykazują często wiele dobrze wykształconych cech rozwoju. Dlatego też, dla Pani synka najważniejsze jest w tej chwili zastosowanie odpowiednich metod terapii i wspomagania rozwoju, tak aby wzmacniać jego mocne strony, a pomagać pokonywać deficyty. Proszę więc korzystać z pomocy profesjonalistów, którzy poradzą Pani, jak najlepiej pomóc dziecku.

Jeśli nie zgadza się Pani z diagnozą, proponuję skorzystanie z konsultacji w innym ośrodku wyspecjalizowanym w diagnozie i terapii tego typu zaburzeń.

http://portal.abczdrowie.pl/autyzm-gdzie-szukac-pomocy

http://portal.abczdrowie.pl/triada-autystyczna-czyli-charakterystyczny-wzorzec-o...

http://portal.abczdrowie.pl/diagnoza-autyzm

Z pozdrowieniami

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Skoro dziecko było badane w kołku placówkach i specjaliści orzekli autyzm oraz syn był odraczany to trudno to podważać zwłaszcza w internetowym poradnictwie.
Myślę, że trzeba pomyśleć o systematycznej terapii, skupić się na zaleceniach jakie zapewne wydali badający i po jakimś dłuższym okresie powtórnie zrobić diagnozę i zobsczyć czy jest progres.
Pozdrawiam AM