Objawy autyzmu u jednej z bliźniaczek

Witam mam pytanie odnośnie 5 msc dziewczynki, (jest z ciązy bliźniaczej i druga z nich rozwija sie prawidłowo) otóż dziewczynka nie gaworzy nie nawiązuje kontaktu wzrokowego, nie uśmiecha sie można jej machać zabawką przed noskiem a ona nawet nie spojrzy,ciągle oczka ma skierowane do dołu, w dodatku jest bardzo nerwowa. Okulista twierdzi że ze wzrokiem jest wszystko ok. Dodam ze ojciec dziewczynek jest po 40 r życia. Czy takie objawy mogą wskazywać na autyzm?

Dzień dobry!
Proponuję, by umówić się na wizytę u psychiatry dziecięcego. Dziecko jest na wczesnym etapie rozwoju, warto reagować wcześnie, ale też reagować właściwie. Dobry specjalista nie tylko oceni czy reakcje dziecka są właściwe dla fazy rozwojowej, ale też wskaże Państwu, co robić, by wspierać rozwój dziecka w najlepszy dla niego sposób.
Powodzenia!

Przyczyn stanu dziecka może być wiele. W pierwszej kolejności zalecam konsultacje z lekarzem pediatrą, który orzeknie lub ewentualnie zleci dodatkowe badania.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Trzeba skonsultować sie z psychologiem dziecięcym i neurologiem.Opis zawiera zbyt mało informacji by moc przychylić się do ustalenia konkretnego zaburzenia. Zachowania opisane owszem wpisują się w cechy autystyczne jednak potwierdzić może to tylko specjalista widząc dziecko i sporządzając dokładny wywiad.
Pozdrawiam AM