Objawy chorób nerek

Jak w zasadzie poznać, że ma się problem z nerkami? Czy to boli?
ponad rok temu

Ostre problemy z nerkami takie jak odmiedniczkowe zapalenie nerek czy atak kamicy nerkowej są z reguły związane z silnym bólem czasem gorączką etc. Człowiek czuje się chory - szybko idzie do szpitala i jest leczony.
Natomiast choroby, które powoli i podstępnie prowadzą do niewydolności nerek to te, które są de facto najgroźniejsze dla naszego zdrowia i życia. Ich objawy pojawiają się bardzo późno i w momencie kiedy jedynym ratunkiem jest dializa lub przeszczep nerki. Dlatego bardzo ważne jest badanie moczu i GFR wyliczany ze stężenia kreatyniny we krwi. Dzięki nim można wcześnie wykryć pogarszającą się funkcję nerek i wdrożyć leczenie kiedy jeszcze ma ono szansę coś zmienić.