Objawy ciąży czy symptomy choroby?

Witam. Od dwóch miesięcy staramy się z mężem o dziecko. W poprzednim cyklu zauważyłam, że w 25. i 26. dniu cyklu dostałam ciemnobrązowego plamienia, w 28. dniu cyklu przyszła miesiączka, ale trwała 9 dni, a ostatnie 2 dni znów były ciemnobrązowymi plamieniami. Dodam, że moja miesiączka trwa 7 dni, nigdy dłużej.

W tym cyklu znów dostałam plamień, lecz tym razem w 17., 18. i 19. dniu cyklu. Dziś jest 23. dzień cyklu i po podcieraniu się papierem, zauważyłam, że zostają na nim ślady jasnoczerwonej niewielkiej ilości krwi, dodam jeszcze, że piersi mi urosły. Czy to mogą być oznaki ciąży czy raczej symptomy jakiejś choroby? Zaznaczę, że nigdy wcześniej nie miałam żadnych plamień między miesiączkami.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Tak jak Pani napisała, opisane objawy mogą oznaczać ciążę, którą należy wykluczyć w pierwszej kolejności.

Następnie podejrzewałabym niedomogę lutealną (niewydolność ciałka żółtego), która odpowiada często za plamienia w drugiej części cyklu, po owulacji. W takim wypadku, w razie zajścia w ciążę, warto suplementować organizm sztucznym analogiem progesteronu, tak by nie dopuścić do poronienia na tle hormonalnym.

Proszę porozmawiać na ten temat ze swoim lekarzem ginekologiem, na pewno zleci badania hormonalne i ewentualnie przepisze odpowiedni preparat.

Pozdrawiam serdecznie!