Objawy grzybicze na stopach i pachwinach

Od 3 tygodni mam ranki na pachwinach, a 2 dni temu pojawiły się płatki odchodzącej skóry na prawej stopie pomiędzy 3-4 i 4-5 palcem oraz pękniecie skóry - ranka. Byłem 3 tygodnie temu - po pojawieniu sie ran na pachwinach - u lekarza rodzinnego, który stwierdził, że to odparzenia. Dostałem maść Pimafucort, którą stosowałem nieregularnie - dziś poczytałem o grzybicy i sądzę, że to grzybica. To był chyba błąd, że nie zastosowałem kuracji kilkudniowej, bo gdybym ją stosował kilka dni 2 razy dziennie to pewnie wyleczyłbym grzybicę - bynajmniej objawy wskazują, że to jednak grzybica,a nie odparzenia, jak sądził mój lekarz rodzinny. Czy mogę ponownie zastosować tę maść - ostatnie 3 dni używałem wyłącznie kremu dla dzieci na odparzenia Nivea baby. Obawiam sie tylko, czy krótkotrwałe i nieregularne smarowanie Pimafucortem nie spowodowało odporności grzybicy na ten lek. Dziś jest sobota, do dermatologa udaje się w poniedziałek ok. południa i nie chcę tracić 2 dni, które mógłbym wykorzystać na leczenie. Proszę o odpowiedź, czy smarować pachwiny i skórę stopy w miejscu zakażonym dalej Pimafucortem, czy też wstrzymać się do poniedziałku z leczeniem do czasu wizyty u lekarza, a do tego czasu stosować jakieś domowe sposoby? Dziękuję za odpowiedź.

Witam! Opisywane zmian mogą sugerować infekcję grzybiczą, dlatego podjął Pan słuszną decyzję o wizycie u dermatologa. Dotychczas w badaniach klinicznych nie zaobserwowano oporności na natamycynę wśród grzybów. Nie ma przeciwwskazań do zastosowania tego leku, nawet biorąc pod uwagę dotychczasowe nieregularne stosowanie. Jednakże z punktu widzenia diagnostycznego może być lepiej aby nie stosował Pan leków o działaniu przeciwgrzybiczym do momentu wizyty u dermatologa. Jeśli lekarz po zebraniu wywiadu i bezpośredniej ocenie zmian nie będzie mieć całkowitej pewności wówczas może zlecić badanie mykologiczne. Wynik będzie wiarygodny jeśli przez te 2 dni przed badaniem nie będzie Pan stosował leku o działaniu przeciwgrzybiczym. Po dokładnym ustaleniu rozpoznania, dermatolog dobierze odpowiednie leczenie. Pozdrawiam serdecznie!