Objawy hipoglikemii

Witam. Od dłuższego czasu zdarza mi się taka sytuacja: w ciągu roku zdarzyło się to z 5 razy - otóż rano na czczo poziom cukru jest w normie, np. 88. Natomiast potem zaczynam się czuć coraz gorzej i tak po całym dniu spożywania posiłków, np. po obiedzie, robię się bardzo senna, jest mi niedobrze, zaczynam się trząść, ciśnienie mi spada, np. 60/40, tętno 140, natomiast cukier wynosił 72 po całym dniu praktycznie. Pytanie - czy przy cukrze 72 mogę mieć aż takie objawy?

Jestem tak słaba, mam problemy z mówieniem, robię się agresywna, jakieś dziwne w ogóle mam zachowania. Są dni, że czuję się bardzo dobrze, nic mi nie jest. Nigdy wcześniej nie badałam sobie cukru w tym momencie i w związku z tym mam pytanie: co to jest? Nie mam tego codziennie, to się zdarza co jakiś czas. Wspomnę, że mój ojciec ma cukrzycę, w rodzinie panuje cukrzyca. Dodam, iż mam wypadanie płatka zastawki dwudzielnej, guzki tarczycy, ale poziom hormonów tarczycy jest w normie! Jestem pod stałą kontrolą kardiologa i endokrynologa. Bardzo proszę o jakąś poradę. Dziękuję. Justyna, lat 26.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Myślę, że nie należy pochopnie wiązać objawów, które Pani opisuje z poziomem cukru we krwi u Pani, ponieważ nie ma tu żadnych sugestii odnośnie ewentualnej hipoglikemii, za co uważa się powszechnie stany, gdzie poziom glikemii spada poniżej 50 mg%, a nawet poniżej 30 mg%, wtedy też pojawiają się burzliwe objawy hipoglikemii związane z wyrzutem amin katecholowych z nadnerczy w celu podniesienia poziomu cukru we krwi (są to tzw. ,,hormony walki”, np. adrenalina).

Przyczyną Pani problemów mogą być jednak inne zaburzenia hormonalne, czego nie da się sprecyzować bez dokładniejszych badań laboratoryjnych. Istotne znaczenie mają tutaj także badania obrazowe, zaczynając od usg brzucha i narządu rodnego oraz badania ginekologicznego, od którego powinna Pani zacząć. Często przyczyną takich dolegliwości może być np. zespół jajników policystycznych bądź inne schorzenia ginekologiczne.

Życzę dużo zdrowia i pozdrawiam serdecznie.