Objawy nadczynności tarczycy a TSH

Dzien dobry...mam pytanie odnośnie moich wyników Tsh 0.084 FT3-5.19 FT4-13.55 powtorzone Tsh po miesiacu 0.012.nie mam zadnych objawow nadczynnosci poszlam tylko dla sprawdzenia bo brat ma GB..bylam z tymi wynikami u endokrynologa stwierdzil nadczynnosc i zalecil branie Thyrozolu 5mg 3x1....zastanawiam sie czy jest koniecznosc brania lekow jak mam dobre poziomy wolnych hormonow...

Dzień dobry,

Wyniki Pani badań wskazują na subkliniczną nadczynność tarczycy. Malejące stężenie TSH we krwi może przemawiać za tendencją do rozwoju jawnej nadczynności tarczycy. W subklinicznej nadczynności tarczycy ze stężeniem TSH < 0,1 leczenie jest jednoznacznie wskazane w następujących grupach pacjentów:
- u chorych > 65 r.ż.
- u młodszych, kiedy współistnieją czynniki ryzyka, takie jak np. choroba sercowo-naczyniowa, osteoporoza,czy menopauza lub gdy występują objawy nadczynności tarczycy. W pozostałych przypadkach dopuszcza się obserwację bez leczenia.
Przypuszczam, że Pani endokrynolog zdecydował się na leczenie po zbadaniu Pani, a więc najprawdopodobniej zaobserwował jakieś objawy nadczynności tarczycy, dodatkowym obciążeniem jest choroba Graves-Basedowa u Pani brata. Warto oznaczyć sobie poziom przeciwciał przeciwko rec. dla TSH i wykonać usg tarczycy, celem uzupełnienia diagnostyki. Kontrola poziomu hormonów za ok. 4 tygodnie celem ew. korekty dawki.
W przypadku części pacjentów być może wystarczyłaby obserwacja, a w przypadku innych dawka 5 mg Thyrozolu/dobę, czy 10 mg/dobę. Lekarz przepisując odpowiednią dawkę kieruje się nie tylko samymi wynikami badań, ale również objawami klinicznymi

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz