Objawy nerwicy lękowej po wypiciu alkoholu

Witam! Do tej pory byłem cały czas zdrowy, nie korzystałem z żadnych usług lekarzy. Pierwsze objawy zaczęły się w styczniu. W sobotę wypiłem jakąś ilość alkoholu i na drugi dzień dobrze się nie czułem i prawie straciłem przytomność. Zadzwoniłem po pogotowie i miałem ciśnienie 180 na 115. Dostałem leki od ciśnienia i wyszedłem ze szpitala po 3 dniach. Cały czas miałem lęk, że coś mi się stanie. Zrobiłem sobie badanie holtera x3 i w nim wykazało niemiarowość zatokową. Nic po za tym nie stwierdzono. Zrobiłem echo serca i test wysiłkowy, test ukończony na 100%, wszystko idealnie. W szpitalu stwierdzono mi nerwicę lękową, w którą nie wierzę. Są dni, w które się bardzo dobrze czuję. Ostatniego razu wykonywałem mniejszy wysiłek i poczułem szybkie bicie i nagle na nadgarstku brak pulsu i ścisk w piersiach, po czym momentalnie ustąpiło i ciśnienie miałem 160 na 106. Czy mogę mieć coś z sercem. Wszystkie badania krwi ok. badania tarczycy bardzo dobre. Czy moje serce jest na wykończeniu, że staje? Mam 26 lat. Miałem robione RTG klatki, tomografia głowy, wszystko ok Doppler nerek jamy brzusznej. Jakie powinienem zrobić jeszcze badanie? Czy moje serce może się zatrzymać?

Lek. Marta Hat

Witam! W trakcie diagnostyki w pierwszej kolejności należy zawsze wykonać badania, które wykluczyły by organiczną przyczynę dolegliwości. Wspomniał Pan o prawidłowych wynikach badań laboratoryjnych oraz obrazowych. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że dolegliwości mają tło nerwicowe, tak jak zresztą ocenili to lekarze podczas pobytu w szpitalu. Należy pamiętać, że diagnozę można postawić tylko i wyłącznie na podstawie osobistego badania pacjenta. Dolegliwości zmieniające lokalizację, nasilone objawy w sytuacjach stresowych oraz opisywany przez Pana wewnętrzny lęk przed chorobą to cechy, które wykazują, że nerwica jest wysoce prawdopodobna. W takiej sytuacji - należałoby udać się do psychologa/psychiatry, a najlepiej do psychoterapeuty i z nim omówić kwestię występujących dolegliwości. W zaburzeniach nerwicowych często jest tak, że procesy nieświadome wpływają na zachowanie i występowanie objawów somatycznych. W przebiegu terapii uświadomienie konfliktów prowadzi do usunięcia/zmniejszenia nasilenia dolegliwości. W przebiegu terapii uświadomienie konfliktów prowadzi do usunięcia/zmniejszenia nasilenia dolegliwości. Należy jednak pamiętać, że ważna jest motywacja do leczenia, a także to, że samemu należy pracować nad swoim procesem terapeutycznym. Najważniejsze jest to co sam pacjent wnosi na terapię, regularność spotkań i cierpliwość - ponieważ poprawa następuje dopiero po pewnym okresie pracy nad sobą. Pozdrawiam serdecznie!