Objawy niedoczynności tarczycy przy nadczynności tarczycy w wynikach badań

Mam (być może dość nietypowe) pytanie. Otóż po badaniach laboratoryjnych wyszła mi bardzo duża nadczynność tarczycy - 0,033, oraz wysokie antTPO w granicach 416, jednak moje objawy są zupełnie odwrotne - ciągle zmęczenie, wolna akcja serca, tycie, itd. Otrzymałam lek Thyrozol. Moje pytanie jest następujące - jakie jest ryzyko, że podczas leczenia objawy się nasilą i czy istnieje taka możliwość, że mój organizm zareagował w zupełnie odwrotny sposób na nadczynność, a podczas leczenia samopoczucie

Dzień dobry,

Powinna mieć Pani dodatkowo wykonane oznaczenie FT 4, a najlepiej FT4 i FT3, Niekiedy zdarza się wtórna niedoczynność tarczycy - wówczas TSH oraz obwodowe hormony tarczycy są niskie, wówczas w leczeniu nie stosuje się tyreostatyków (Thyrozol), a hormony tarczycy. Przyczyna jest "przysadkowa". Wtórna niedoczynność tarczycy zdarza się na szczęście bardzo rzadko, ale aby ją wykluczyć - biorąc pod uwagę Pani objawy, należałoby wykonać oznaczenie obwodowych hormonów tarczycy. Również na podstawie ich wartości można precyzyjniej dobrać dawkę leku- czy to tyreostatyku, czy w razie potrzeby hormonów tarczycy, jeżeli potwierdziłaby się wtórna niedoczynnośc tarczycy. Sugerowałbym Pani również wykonanie usg tarczycy oraz oznaczenie przeciwciał TrAb. Więcej może powiedzieć Pani endokrynolog- bardzo ważny jest wywiad lekarski i badanie fizykalne Pacjenta. Niestety internetowa porada nie zastąpi wizyty u endokrynologa. Podstawą jest zbadanie pacjenta i zebranie dokładnego wywiadu. Niekiedy w przebiegu choroby Hashimoto może dojść do spadku TSH - np. w tzw. fazie Hashitoxicosis, ale wówczas pojawiają się objawy przejściowej nadczynności tarczycy. Czasami pojawiają się dodatkowe problemy, które mogą nie być związane z tarczycą i wówczas obraz choroby przestaje być specyficzny.Proszę wykonać dodatkowe badania i z wynikami pójść do lekarza, który będzie w stanie poświęcić Pani więcej, niż przysłowiowe 10 min na wizytę.

Pozdrawiam serdecznie.

dr n. med. Marek Derkacz