Objawy niedoczynności tarczycy u 22-letniej osoby

Witam, Od dłuższego czasu zmagam się z objawami jakie towarzyszą niedoczynności tarczycy. Ciągle jest mi zimno, mam niskie ciśnienie, strasznie wypadają mi włosy, mam obniżoną temperaturę ciała, ciągle czuję się zmęczona. Zrobiłam badania Tsh, Ft4,Anty Tpo,Anty Tg. Tsh wyszło 3,55 więc mieści się w normie, pozostałe wyniki też w normie,ale ftr mam obniżone 0,68 a norma od 1. Jak to jest , jeśli Tsh mieści się w normie, a ft4 jest obniżone, to znaczy ,że mogę mieć niedoczynność? Proszę o pomoc.

Dzień dobry,

Być może Pani przysadka mózgowa (która wytwarza TSH i kontroluje tarczycę) nie zdążyła jeszcze zareagować na zbyt niskie stężenie obwodowych hormonów tarczycy (w Pani przypadku fT4) i nie doszło jeszcze do wzrostu stężenia TSH we krwi. Biorąc pod uwagę obecność zgłaszanych przez Panią objawów niedoczynności oraz obniżone stężenie fT4 po konsultacji lekarskiej może Pani przyjmować L-tyroksynę. W Pani przypadku wypadałoby wykonać usg tarczycy (gruczoł może być np. mały i sobie "nie radzić") i powtórzyć badania za ok. 2 tyg.w innym laboratorium (zawsze istnieje ryzyko wystąpienia błędu laboratoryjnego). Proszę również oznaczyć sobie stężenie kortyzolu rano na czczo (ok. godz. 7:00-8:00). Jesli jest zbyt niskie, to przed wyrównaniem hormonalnym tarczycy , powinno się wyrównać niedoczynność kory nadnerczy, oczywiście o ile zaburzenie to występuje (niektóre z występujących u Pani objawów mogą sugerować również to schorzenie, choć mogą być one jedynie efektem nieco słabiej funkcjonującej tarczycy). Biorąc pod uwagę powyższe, przed jakimkolwiek włączaniem leków powinna udać się Pani do lekarza, który porozmawia z Panią i dokładnie Panią zbada.

Pozdrawiam serdecznie.

dr n. med. Marek Derkacz