Objawy odstawienne leku przeciwdepresyjnego?

Witam serdecznie. Jestem 21-letnią kobietą. Około 2 lat temu przeżyłam ostry stan psychotyczny z późniejszą depresją. Leczyłam się wieloma lekami, do pewnego czasu czułam się bardzo dobrze. Odstawiłam lek przeciwpsychotyczny i dobrze to zniosłam.

Brałam już tylko 1/2 leku przeciwpsychotycznego i 1 lek przeciwdepresyjny. I mój lekarz psychiatra postanowił zmniejszyć mi lek przeciwdepresyjny z całego, na 3/4, a potem 1/2 leku. Od kilku dni biorę już tylko po 1/2  tabletki obu leków. I od kilku dni pojawiły się objawy takie jak: ciągłe zmęczenie w ciągu dnia, osłabienie, bóle i zawroty głowy, wieczorem znaczne podwyższenie nastroju, a także zaburzenia snu - zasypisam bez problemu, a potem budzę się w środku nocy (tak jak dziś) i nie mogę już zasnąć, wstaję też wcześnie. Dodaję też, że w moim życiu nie doszło do żadnego traumatycznego przeżycia w ostatnim czasie. Przeszukałam internet i wszystko wskazuje mi na objawy depresji endogennej.

Czy mam rację? Czy jest ona wywołana zmniejszeniem dawki leku przeciwdepresyjnego? Co powinnam teraz zrobić? Przeczekać i liczyć, że objawy zanikną? Czy wrócić do wyższej dawki leku? Liczę na szybką odpowiedź, gdyż szczególnie bezsenność daje mi się we znaki. Z góry dziękuję i pozdrawiam.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie.

Część z opisywanych przez Panią objawów może mieć związek z odstawianiem leku przeciwdepresyjnego. Po przerwaniu leczenia lekami przeciwdepresyjnymi mogą pojawić się objawy niepożądane, określane jako tzw. zespół dyskontynuacji.

Zespół ten dotyczy ok. 20 % pacjentów przerywających terapię lekami z tej grupy. Zespół dyskonytuacji może pojawić się po przerwaniu leczenia każdym lekiem przeciwdepresyjnym. Ryzyko to jest również tym większe, im dłużej jest stosowany dany lek.

Objawy związane z zaprzestaniem przyjmowania leków pojawiają się najczęściej w ciagu 1-3 dób od całkowitego odstawienia lub w trakcie stopniowego obniżania dawki leku. Najczęściej występujące objawy to:
- bóle i zawroty głowy, zaburzenia równowagi,
- zaburzenia widzenia,
- objawy grypopodobne: osłabienie, bóle mięśniowe, dreszcze,
- drętwienia i pieczenia skóry, wrażenie ,,przeszywającego prądu", dotyczy głównie skóry twarzy,
- nudności i wymioty,
- niepokój, drażliwość, płaczliwość, zaburzenia koncentracji i pamięci,
- bezsenność, koszmarne sny.

Objawy odstawienia leku mogą być mylnie rozpoznawane jako np. infekcja wirusowa lub nawrót depresji. W przypadku nasilonych objawów zaleca się powrót do ponownego stosowania leku i jego powolne odstawienie.

Objawy łagodne nie wymagają dodatkowego leczenia i mijają samoistnie w ciągu kilku, kilkunastu dni. Większość zespołów dyskontynuacji ma łagodny charakter i ustępuje w ciągu 14 dni. Zdarza się jednak, że objawy utrzymują się przez kilka tygodni.

Pani dolegliwości wymagają jednak dalszej diagnostyki. Podwyższenie nastroju nie jest typowym objawem odstawiennym. Nadmiernie dobry nastrój może wskazywać na stan hypomanii, manii lub epizod mieszany w przebiegu choroby dwubiegunowej. Choroba dwubiegunowa dość często pozostaje nierozpoznana lub błędnie rozpoznana (jako np. zaburzenia psychotyczne).

W tej sytuacji powinna Pani jak najszybciej skonsultować się z prowadzącym leczenie psychiatrą, ponieważ zwiekszenie dawki leku przeciwdepresyjnego w tym przypadku mogłoby spowodować pogorszenie samopoczucia.

Serdecznie pozdrawiam.