Objawy porażenia przysennego

witam jakis czas temu zdazylo mi sie kladac do luzka dziwne uczucie gdy lezalam i nie moglam zasnac zaczelam dziwnie sie czuc . moje cialo jak by zaczelo rosnac wszystkie konczyny stawaly sie ciezkie i wielkie ,mialam wrazenie jak by mnie cos przygniatalo serce walilo jak oszalale i kulo mnie czulam strach i nie pokoj dziwnie mi sie patrzalo nieumie tego opisac trwalo to jakies pol godziny juz kilka razy tak mialam naweta jako male dziecko i gdy bylam w ciazy czy to porazenie przysenne? justa
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Porażenie przysenne jest naturalnym stanem fizjologicznym, pojawiającym się podczas zasypiania, który zapobiega wykonywaniu przypadkowych ruchów ciała, np. człowiek nie biegnie za uciekającym mu we śnie królikiem. Polega na zwiotczeniu mięśni i kilkuminutowej niezdolności do poruszania się i mówienia. Paraliż przysenny to zazwyczaj objaw izolowany, ale nagminnie powtarzający się może świadczyć o poważnych zaburzeniach snu, np. narkolepsji, która wymaga leczenia.