Objawy poronienia a ciąża

Witam! Mam 21 w kwietniu br. urodziłam dziecko. Okres dostałam w czerwcu br. W lipcu znowu zaszłam w ciążę w 13 tc dostałam krwawienia ze skrzepami. Ustało po kilku dniach, dostałam silnych skurczy takich jak przy porodzie, wymiotów i wypadło ze mnie coś dużego, nie wiem co to było? Po kilku dniach po tej sytuacji zauważyłam, że z moich piersi wypływa coś jakby siara? Krwawienie trwało jeszcze około 9 dni. Razem z krwią widać było jeszcze coś jakby części tkanek? Teraz przypadałby 18tc. Czy to możliwe, że jednak poroniłam? Ale ciągle mam tkliwe piersi, powiększone brodawki i niebieskie żyły na piersiach:( Proszę mi powiedzieć, czy to było poronienie? I co z tymi piersiami jak to rozumieć, czy to przez przebytą ciążę, czy może to była ciąża bliźniacza i jeden płód poroniłam a drugi nie. Czy jest taka możliwość? Nie wiem co myśleć.

Witam! Najprawdopodobniej Pani przypadku doszło do poronienia. Wskazują na to objawy, które Pani opisuje takie jak krwawienie ze skrzepami, wymioty i pojawienie się siary. Proszę udać się do ginekologa, który ostatecznie wykluczy ciążę, sprawdzi co mogło być ewentualną przyczyną poronienia i skontroluje Pani stan zdrowia. Każde poronienie a nawet każde krwawienie w przebiegu ciąży powinno być skontrolowane przez ginekologa. Wizyta jest także konieczna jeśli w przyszłości ponownie chce Pani zajść w ciążę. W Polsce nawet 15% ciąż kończy się poronieniem. Przyczyn poronień może być bardzo dużo, ale do najczęstszych zalicza się wady genetyczne płodu, zaburzenia hormonalne (np. cukrzyca), wady budowy macicy takie jak mięśniaki i nieprawidłowości przewodów Mullera oraz wady budowy szyjki macicy np. niewydolność cieśniowo-szyjkowa. Niekiedy nie udaje się poznać przyczyny poronienia. Opisuje się je wtedy jako poronienie idiopatyczne. Pozdrawiam