Objawy typowe dla nerwicy serca a wizyta u psychologa, który odesłał do psychiatry

Witam. moj problem polega na tym ze wieczorem i po przebudzeniu nasilaja mi sie objawy typowe dla nerwicy sercowej ale nie jest az tak zle jak bylo 3 lata temu, niedawno wydawalo mi sie ze jestem zdrowy a teraz znowu to samu tylko ze lżej , potanowilem umówic sie z psychologiem i powiedziec o tych problemach lecz wiekszasc wizyty plakalem, Pani wyslala mnie do psychiatry ale ja czuje ze wystarczy mi rozmowa nie potrzebuje i nie chce lekarstw tak wiec co robic umuwic sie do innej psycholog? pozd

Witam,

tzw. nerwica serca to często nic innego, jak forma ataków paniki. W tym przypadku dobrze sprawdza się psychoterapia poznawczo-behawioralna.

Odpowiadając na Pana pytanie myślę, że wizyta u psychiatry nie zaszkodzi - nie musi Pan koniecznie prosić o leki, warto zaś dokładnie zdiagnozować co się dzieje, a to leży w gestii psychiatry.

Co do zmiany psychologa - ataki paniki to temat na psychoterapię. A z psychoterapią jak ze związkiem - im bezpieczniej i swobodniej czujemy się w relacji, tym łatwiej zajmować się trudnymi sprawami.

Pozdrawiam!

W przypadku tzw. "nerwicy serca", która jest zaburzeniem lękowym często zaleca się połączenie leczenia farmakologicznego z psychoterapią. Jeśli jednak nie chce Pan podejmować leczenia farmakologicznego, a jedynie psychoterapię, jak najbardziej jest to możliwe i w wielu przypadkach wystarczające, by uzyskać poprawę.

Pozdrawiam!

Witam. Z treści Pana listu wynika, że już trzy lata temu wystąpił ostry objaw lękowy, a teraz pojawił się ponownie. Nazwał Pan ten objaw "nerwicą sercową", rozumiem, że chodzi Panu o to, że odczuwa jakieś bóle serca i lęki. "Serce" informuje, że najważniejsze dla Pana emocje zostały niewłaściwie potraktowane, czyli, że są to zaburzenia psychosomatyczne. Dlatego warto zgłosić się po pomoc do psychoterapeuty, aby zrozumieć własne reakcje ciała i uleczyć emocje, rozwiązać problem, który jest powodem "nerwicy", lęków i obaw.