Objawy zapalenia pochwy i zapalenia pęcherza

Witam serdecznie! Martwi mnie stan mojego zdrowia i bardzo prosiłabym chociaż o Państwa opinię na ten temat. Około półtorej tygodnia po stosowaniu kropli do oczu o nazwie Dexamethason pojawiły się u mnie typowe objawy zapalenia pochwy. Przepisano mi Mycosyst 100-ke, którą stosuję już 4 dni. Biorę też Urofuraginum na zapalenie pęcherza, ale od trzech dni borykam sięz uporczywym, stałym bólem podbrzusza tuż nad wzgórkiem łonowym. Czy to objaw zapalenia pęcherza czy też oznaka czegoś gorszego?

Witam, zapalenie pęcherza nie zawsze ma tło bakteryjne. Znane sa tzw. zespoły bólowe dna miednicy mniejszej - stanowią one dość duży problem dla urologii (i medycyny w ogóle), leczą się dość opornie, często występują np. po banalnym przechłodzeniu tej okolicy, często maja tło psychosomatyczne lub - jak mówią inni - czynnościowe i niekiedy ustępują pod wpływem leczenia metodami tzw. medycyny niekonwencjonalnej (akupunktura, akupresura, masaże, ciepło, balneoterapia, psychoterapia, biofeedback). Dobre wyniki osiąga się podawaniem leków przeciwzapalnych (np. diklofenak) spazmolitykow (nospa), niekiedy oksybutyniny. W różnicowaniu pomocne jest niekiedy wykonanie badania urodynamicznego. Tak wiec sprawą o istotnym znaczeniu jest zróżnicowanie (badanie moczu, posiewy) czy jest to zakażenie (bakterie) czy zapalenie bezbakteryjne. Ważne jest aby nie stosować w tym ostatnim przypadku zbyt często i niepotrzebnie przepisywanych antybiotyków. Natomiast przed kuracja antybiotykiem proszę zawsze zrobić badanie ogólne moczu oraz posiew moczu, bardzo ważne jest ustalenie czy jest to zapalenie (bez bakterii) czy zakażenie (jeśli są bakterie) i czy zapalenie jest następstwem zakażenia. Po kuracji antybiotykiem (jeśli sa bakterie w moczu czyli zakażenie) najlepiej zgodnie z wynikiem antybiogramu, należy wykonać ponownie posiew i badanie moczu aby przekonać sie czy wyleczyła sie Pani. Istotne jest ustalenie przyczyny zakażenia (wada wrodzona, współżycie płciowe, schorzenia ginekologiczne, osłabienie odporności wskutek innych schorzeń). Tym wszystkim powinien sie zająć Pani lekarz pierwszego kontaktu, ginekolog, wreszcie urolog. Leczenie - zależne od przyczyny. Pozdrawiam RH