Obliczanie dni płodnych i ryzyko zajścia w ciążę

Witam, dostałam 5 dni przed planowanym okresem plamienie, które raz się objawiało w ciągu dnia, raz zanikało, następnie w dniu przewidywanej miesiączki dostałam normalne obfite krwawienie, które trwało 6 dni. W dniu, w którym była planowana miesiączka (nie w dniu, w którym zaczęło się plamienie) przyjęłam 1 tabletkę antykoncepcyjną. Po skończonej miesiączce miał miejsce stosunek. Pytanie moje brzmi: czy plamienie było początkiem mojego cyklu miesiączkowego, czy późniejsze obfite plamienie? To mój początek, ponieważ nie umiem obliczyć teraz dni płodnych, a nie wiem, czy tabletki działają. Plamienie wystąpiło 27.10, obfite krwawienie 31.10-5.11, stosunek został odbyty 5-6.11, mój cykl miesiączkowy wynosi średnio 30 dni. Czy mogę zajść w ciążę?

Witam serdecznie!

Trudno jest w Pani sytuacji ustalić ryzyko ciąży. Jeżeli obfite krwawienie pojawiło się w dniu spodziewanej miesiączki (a Pani cykle są regularne) to można uznać, że pierwsza tabletka została przyjęta prawidłowo. Jeżeli Pani cykle były jednak nieregularne lub obite krwawienie pojawiło się później niż wynikałoby to z Pani obliczeń to istnieje prawdopodobieństwo, że plamienia należałoby zaliczyć do miesiączki, a zatem tabletki zostały przyjęte za późno.

W tak wątpliwych sytuacjach zawsze zaleca się stosowanie dodatkowych metod zabezpieczenia przez pierwszych 7 dni opakowania.

Kontrolnie może Pani wykonać test ciążowy za 14 dni.

Pozdrawiam