Obliczanie wieku ciąży przy nieregularnych miesiączkach

Jak lekarz może obliczyć, w którym tygodniu jestem w ciąży, jeśli mam nieregularne miesiączki? Ostatni raz miesiączkowałam pod koniec listopada, ale nie umiem powiedzieć kiedy dokładnie. A od początku stycznia bolą mnie piersi. Robiłam test i to nawet trzy razy. Za każdym razem wyszedł pozytywny.

Witam serdecznie! Ustalenie wieku ciąży możliwe jest na trzy sposoby. Po pierwsze obliczamy go na podstawie daty ostatniej miesiączki. Po drugie możemy oznaczyć poziom gonadotropiny kosmówkowej w surowicy krwi i na podstawie norm laboratoryjnych ustalić wiek ciąży. Trzecim sposobem jest wykonanie badania USG pod koniec pierwszego trymestru ciąży. Na podstawie uzyskanych wymiarów zarodka możemy podać jego przybliżony wiek. Jeżeli ostatnia miesiączka miała miejsce pod koniec listopada, to najprawdopodobniej jest Pani w 9-10 tygodniu ciąży. Jest to idealny moment na zgłoszenie się na pierwszą wizytę do ginekologa, w celu wykonania pierwszego USG. W jego trakcie, tak jak wspomniałam wcześniej, lekarz dokona pomiarów zarodka i ustali wiek ciąży. Pozdrawiam