Obniżenie nastroju u nastolatki - co robić?

Witam, Mam problem. Mam 16 lat. Od paru ładnych miesięcy mam chyba przysłowiowego "doła" , bo nie wiem jak to inaczej nazwać. Straciłam jakąkolwiek chęć do życia. Wszystko mnie denerwuje, czasami zdarza mi się nawet agresywnie zachowywać, krzyczę, lecz później strasznie tego żałuję. Boję się chodzić do szkoły, boję się o moją rodzinę. Chociaż nie umiem sprecyzować, tego czego konkretnie się boję. Tak, wiem, że to głupie. Najchętniej całymi dniami zostawałabym w domu, pod kołdrą i nie pokazywała się nikomu. Nie ma takiego dnia, kiedy bym nie płakała. A jeśli już myślę o szkole to zdarza mi się wybuchać tak nie pohamowanym płaczem, ze przypomina to prawie histerię. Jeśli już jest naprawdę źle, martwię się nawet tym, że kiedyś zostanę sama, gdy poumierają wszyscy członkowie mojej rodziny. Mam dość. Przecież to nie jest normalne zachowanie. Chcę znów odzyskać chęć do życia.

Witam!

Twoje problemy nie są głupie, są poważne i należałoby się nimi zająć. Zniżka nastroju może być związanaze zmianami zachodzącymi w Twoim organizmie  spowodowanymi wiekiem dojrzewania. Dorastanie wiąże się z wieloma trudnościami i nieprzyjemnymi dolegliwościami. Zmienia się przede wszystkim psychika, która "przygotowuje się" na dorosłe życie.
Warto, żebyś porozmawiała z rodzicami o swoim samopoczuciu. Okazywanie emocji na bieżąco i nie tłumienie ich pozwala zmniejszyć napięcie wewnętrzne, a tym samym poprawić nastrój i ograniczyć wybuchy płaczu czy agresji.
Zastanów się także nad wizytą u psychologa lub pedagoga szkolnego. Jeśli nie ma takiej osoby w Twojej szkole, Twoi rodzice będą musieli wyrazić zgodę na kontakt ze specjalistą w poradni lub prywatnie. Zachęcam do skorzystania z takiej pomocy - będziesz miała szansę porozmawiać o swoich problemach i szukać ich rozwiązania. Polecam także telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111, gdzie możesz uzyskać wsparcie i rozmawiać o bieżących problemach.

Pozdrawiam