Obniżenie nastroju z powodu długów

Witam! Mam 32 lata I przez firme dorobilam sie strasznych dlugow boje sie byc w domu caly czas chce mi sie beczec boje sie wlasnego cienia ze moge wszystko stracic I pograzyc innych moich bliskich trzyma mnie jeszcze moj syn przy zyciu Marta g

Dzień dobry,

Warto udać się na konsultację do psychologa/psychoterapeuty, gdzie można uzyskać pomoc w trudnej dla Pani sytuacji.

Szanowna Pani, żyje Pani prawdopodobnie w sytuacji permanentnego stresu, co wywołuje opisane przez Panią objawy. Myślę, że dobrym pomysłem byłoby podjęcie dwutorowych działań: z jednej strony skontaktowanie się ze specjalistą: prawnik, pracownik socjalny (darmowe usługi tego typu oferują czasem Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej lub Centra Integracji Społecznej) - osoba taka może Pani doradzić co dalej zrobić w kwestii rozwiązania problemu długów, jednocześnie warto się spotkać z psychologiem aby określić poziom Pani lęku i rozpocząć ewentualna terapią. Pozdrawiam.

Dzień dobry!

Kryzysowe życiowe sytuacje - np. nagła choroba, utrata pracy, wplątanie się w skomplikowaną spiralę trudności - mogą bardzo podkopać kondycję psychiczną. Sprawiają, że myśli krążą tylko wokół jednego, nie sposób ani na chwilę odzyskać spokój, poczuć ulgę, nastrój jest stale bardzo obniżony, narastają stany lękowe. Warto, żeby w tym czasie starała się Pani nawiązać kontakt z mądrymi, stabilnymi i życzliwymi osobami - znajomymi, przyjaciółmi, członkami rodziny. Wyjawienie prawdy, wypłakanie się, wygadanie pomaga zrzucić nieco ciężaru z własnych barków i uwierzyć, że są też dobre, bezpieczne obszary życia - i jest nadzieja. Wśród takich bliskich, zaufanych osób powinien być również psycholog oraz psychiatra. Ich rolą także jest pokazywanie, że Pani świat nie musi skończyć się na długach, podbudowanie wiary w możliwość zmiany. Jednocześnie psychoterapeuta tłumaczy Pani także Pani reakcje, mechanizmy psychologiczne, których poznanie i zrozumienie może pomóc w jak najsprawniejszym wychodzeniu z kłopotów oraz rozpoznawać objawy depresji, nerwicy czy innych stanów chorobowych wywołanych kryzysem. Warto także szukać innych form pomocy - porad prawnych, biznesowych, doradztwa finansowego itp.

Pozdrawiam!

Zachęcam do skorzystania z pomocy psychologa. Jest Pani w trudnej, obciążającej emocjonalnie i stresującej sytuacji. Warto pozwolić sobie pomóc, a także nauczyć się radzić sobie z trudnościami, znajdować nowe, bardziej adaptacyjne sposoby reagowania i zachowania, poszukiwać wparcia itp.