Obniżenie poziomu cholesterolu a stosowanie leków

Przez okres jednego roku biorę leki na obniżenie cholesterolu m.innym :ATORVASTATIN ARROW40mg cholesterol obniżył się z 260 do 160 i utrzymuje się już dłuższy czas na tym samym poziomie.Czy w dalszym ciągu mam brać leki na obniżenie cholesterolu?Słyszałem, że leki te należy brać do końca życia|

Witam Pana,

Odstawienie leku z dużym prawdopodobieństwem skończy się wzrostem stężenia cholesterolu we krwi. Może Pan jednak podjąć próbę zmniejszenia dawki do 20 mg.dobę, pod warunkiem, że będzie Pan przestrzegał właściwej diety i będzie Pan aktywny fizycznie - oczywiście na miarę swoich możliwości - na początek wystarczą regularne 30 min spacery. Po miesiącu należy kontrolnie sprawdzić stężenie cholesterolu we krwi, jeśli będzie zbyt wysokie, trzeba będzie wrócić do większej dawki leku.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz