Obniżona liczba leukocytów i granulocytów obojętnochłonnych we krwi

WBC 3,4, LYM 1,6, MON 0,2, GRA 1,6, LYM% 48,0, MON% 6,2, GRA% 45,8, RBC 4,43, HGB 11,9, HCT 36,8, MCV 83,1, MCH 26,9, MCHC 32,3, RDW 11,7, PLT 163, MPV 8,6, bilirubina 0,44, ALT 13,5, amylaza 64,36, TSH 3-cia generacja 4,24, ft3 4,99, ft4 13,3. Mam 38 lat i od dłuższego czasu czuję się przemęczona i rozdrażniona. Ciągle jest mi zimno, mam problemy z koncentracją i co jakiś czas nadmiernie wypadają mi włosy. Od wielu lat cierpię na zaparcia. Chciałabym również dodać, iż wynik WBC pogorszył się w stosunku do roku ubiegłego (było 3,8 jest 3,4). Do tego doszedł problem niewielkiego nadciśnienia (ostatni pomiar 140/100), choć ciśnienie krwi zawsze miałam w normie. Z góry dziękuję za pomoc.

Witam!

Wyniki morfologii krwi nie są prawidłowe. Obniżona jest liczba leukocytów (WBC), a przede wszystkim granulocytów obojętnochłonnych (GRA). Niskie jest także stężenie hemoglobiny, liczba płytek krwi odpowiada dolnej granicy normy. Biorąc dodatkowo pod uwagę fakt, że liczba krwinek białych w porównaniu z poprzednim badaniem, choć nieznacznie - ale jednak spadła (nie wiem, jak zmieniła się przy tym ilość granulocytów obojętnochłonnych), radziłabym wykonać rozmaz ręczny krwi i skonsultować się z hematologiem.

Co do TSH i hormonów tarczycy - ich wartośći należy zawsze odnosić do zakresów norm podanych przez laboratorium, w którym wykonywane było badanie. Zwykle za  górną granicę normy dla TSH uważa się 4 mIU/L. W takiej sytuacji wartość TSH 4,24 przy prawidłowych wynikach fT3 i fT4 odpowiada subklinicznej niedoczynności tarczycy i wymaga dalszej diagnostyki (powtórzenia oznaczenia TSH, badania USG tarczycy, ew. innych analiz).

Wyniki oznaczeń bilirubiny i ALT są prawidłowe. Wartość amylazy najprawdopodobniej również (proszę sprawdzić z podanym zakresem norm).

Objawy, które Pani opisuje, mogą wynikać z obniżonego stężenia hemoglobiny we krwi (niedokrwistości), jak również z niedoczynności tarczycy (rozdrażnienie, problemy z koncentracją). Ciśnienie tętnicze podwyższone jest nieznacznie - być może sama zmiana stylu życia (diety, aktywności fizycznej) wystarczy do jego normalizacji. Konieczna jest jednak dalsza diagnostyka pod kontrolą internisty.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.