Obniżona odporność i ciągłe zmęczenie

Dzień dobry. Mam 16 lat i od pewnego czasu zauważyłam u siebie niepokojące objawy. Często czuję się osłabiona, miewam zmiany nastroju, po wf. jestem tak zmęczona, że nie mam na nic ochoty i od prawie 4 miesięcy miałam tylko raz miesiączkę, która trwała tylko jeden dzień (pierwszą dostałam w wieku 13 lat i zawsze miałam ją regularnie). Dodam również, że często mam katar, łapię rożne infekcje, a wieczorami niekiedy boli mnie głowa. Nie odchudzam się, ale mało jem, tzn. nie ograniczam jedzenie, po prostu tyle jedzenia mi wystarcza. Czy jestem na coś chora, czy może to jest anemia? Chciałabym, żeby to minęło, bo często ta senność i zmęczenie przeszkadza mi w nauce i nie mogę się skupić. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Lek. Jan Karol Cichecki

Witam,

opisane przez Panią objawy mogą rzeczywiście wynikać z anemii. Rozpoznanie można jednak ustalić jedynie po wykonaniu odpowiednich badań (morfologia). Drugą sprawą jest ustalenie przyczyny ewentualnego jej wystąpienia. Objawy opisane przez Panią mogą wynikać również z innych chorób (np. niedoczynności tarczycy czy depresji). Myślę, że powinna się Pani udać w towarzystwie rodziców do lekarza pediatry lub lekarza pierwszego kontaktu.

Pozdrawiam serdecznie