Obniżona skuteczność tabletek antykoncepcyjnych przy podwójnej dawce?

Witam. Przejdę od razu do sedna sprawy. Biorę tabletki antykoncepcyjne. Miałam 3 opakowania. Pomiędzy pierwszym i drugim nie zrobiłam przerwy, ale przed trzecim już przerwa była. Potem wzięłam 2 tabletki i kochałam się ze swoim chłopakiem. Czy skuteczność tabletek była zmniejszona? Minęły 2 tygodnie. Mam bóle w podbrzuszu i w okolicy pępka przy dotyku, wzdęcia, bóle żołądka i częściej niż zawsze oddaję mocz. Zrobiłam sobie test ciążowy i wyszło, że nie jestem w ciąży, ale to może jeszcze za wcześnie, żeby coś wykazał. Na wizytę u lekarza muszę czekać do połowy czerwca (śmieszne), bo wcześniej nie ma czasu,a ja normalnie nie wiem co począć. Zacząć kupować ubranka dla dziecka :) czy szukać innej przyczyny?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Jeśli zażywała Pani pigułki zgodnie z zaleceniami, nie występowały wymioty oraz nie zażywała Pani leków mogących obniżyć skuteczność antykoncepcji hormonalnej (niektóre antybiotyki, leki przeciwgrzybicze, przeciwpadaczkowe, przeciwgruźlicze, wyciąg z dziurawca), to ryzyko ciąży jest mniejsze niż 1%. Pominięcie 7-dniowej przerwy nie obniża skuteczności antykoncepcji hormonalnej.

Opisane przez Panią dolegliwości: "bóle w podbrzuszu i w okolicy pępka przy dotyku, wzdęcia, bóle żołądka i częściej niż zawsze oddaję mocz" nie są wcale charakterystyczne dla stanu ciąży! Mogą być spowodowane stresem, nadkwasotą żołądka, złym odżywianiem i brakiem ruchu (wzdęcia), infekcją dróg moczowych (częstsze oddawanie moczu). Mogą być także skutkiem ubocznym antykoncepcji hormonalnej (proszę przeczytać ulotkę). Warto zgłosić się do lekarza rodzinnego.

Antykoncepcja hormonalna jest szkodliwa dla płodu i z tego względu w razie jakichkolwiek wątpliwości warto powtórzyć test ciążowy (np za tydzień).

W sprawie długiego oczekiwania na termin u ginekologa... Na pewno najlepiej jest leczyć się stale u jednego lekarza, ale w sytuacjach awaryjnych, jeśli nasz lekarz nie ma "terminów", można udać się do innego ginekologa. Na wizytę do ginekologa (w przeciwieństwie do lekarza rodzinnego) można iść także do innej przychodni (trzeba popytać o "terminy" u ginekologa w innej placówce).

Pozdrawiam!