Obniżona średnia objętość krwinki czerwonej

Morfologia krwi: L 7,9x10^3/uL, Er 4,90x10^/uL, Hb12,4g/dL, Ht 33,2%, MCV 71fL, Płytki krwi 238x10^3/uL;rozmaz (w%) Neut 72,3, Lim 12,3, Mon 4,2, Eo 1,6, Baz 0,2.
ponad rok temu

Witam!

Wyniki nie wskazują na niedokrwistość - stężenie hemoglobiny mieści się w normie - jednak obniżona jest średnia objętość krwinki czerwonej (MCV). Wskazane jest oznaczenie stężenia żelaza w surowicy, ferrytyny oraz całkowitej zdolności wiązania żelaza (TIBC).

Ponadto podwyższony jest odsetek neutrofilów, a obniżony odsetek limfocytów. Może być to wywołane infekcją bądź stanem zapalnym, pomocna byłaby ocena stężeń wyrażonych w wartościach bezwzględnych lub powtórzenie oznaczenia po pewnym czasie z wykonaniem rozmazu mikroskopowego (ręcznego).

Pozdrawiam