Obniżona wartość MCV

mam 56 lat< czy obniżona wartość MCV 78,7 i podwyższona wartość P-LCR 43,2 , to powód do zaniepokojenia? Pozdrawiam serdecznie.

Lek. Izabela Ławnicka

Witam!
Jeśli poziom hemoglobiny i płytek krwi jest prawidłowy to nie ma powodów do niepokoju. Proszę jednak pamiętać, że nie należy interpretować pojedynczych parametrów morfologii, istotne są bowiem także liczne zależności. Ponadto wynik badania powinno się interpretować w oparciu o dane kliniczne pacjenta.