Obniżone czerwone krwinki i płytki krwi

Uprzejmie proszę o interpretację wyników badania krwi; kobieta, 27 lat, nie przyjmuję leków. Dziękuję, pozdrawiam. Wbc 4,1, rbc 3,84, hgb 11,6 g/dL, HCT 34,9%, MCV 90,9 fL, MCH 30,2 pg, MCHC 33,2 g/dL, PLT 146, LYM% 52,5%, MXD 16,6%, NEUT 30,9%, LYM # 2,2, MXD# 0,7, NEUT# 1,2, RDW 44,7%, PDW 12,9 fL, MPV 9,6 fL, P-LCR 23,9%.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Lekko obniżona jest liczba zarówno czerwonych krwinek jak i płytek krwi. Niskie jest stężenie hemoglobiny przy prawidłowej średniej objętości i barwliwości czerwonych krwinek - krwinki nie są jednak jednorodne pod względem wielkości. W dolnym zakresie normy jest liczba leukocytów - obniżona jest ilość granulocytów obojętnochłonnych przy prawidłowej ilości limfocytów, co ma również odbicie w zachwianym składzie procentowym krwinek białych.

Nie wiem, z jakiego powodu wykonana była morfologia. Obraz taki może być skutkiem infekcji wirusowej, ale sugerować może także chorobę krwi. Celem lepszej oceny białych krwinek wskazane by było wykonanie rozmazu ręcznego.

Powinna Pani zgłosić się z wynikiem do lekarza rodzinnego, który zadecyduje o dalszym postępowaniu.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.