Obniżone RDW

Witam, właśnie odebrałam wyniki morfologii i chciałabym się upewnić, czy wszystko jest w porządku. Widzę, że wyniki są raczej w normie, mam obniżone RDW-SD i dosyć niskie żelazo. Czy powinnam w związku z tym zakupić w aptece jakieś żelazo w tabletkach? WBC 5,2 (4,0-11,0) Erytrocyty 4,55 (3,8-5,2) Hemoglobina 13,7 (11,6-15,5) Hematokryt% 39,0 (35,0-46,0) MCV 85,7 (78,0-102,0) MCH 30,1 (27,0-34,0) MCHC 35,1 (32,0-36,0) Płytki krwi 217 (150,0-400,0) LYM% 46,2 (21,0-50,0) MXD% 8,0 (1,0-13,0) NEU% 45,8 (38,0-70,0) RDW-SD 37,7 (39,0-52,3) PDW 11,0 (9,8-16,2) MPV 10,0 (9,4-12,6) P-LCR 25,3 (19,2-47,0) Żelazo 63 (59,7-179,68).
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam sedecznie.

RDW jest wskaźnikiem obrazującym rozkład objętości krwinek czerwonych. W Pani przypadku niewielki spadek tego prametru przy prawidłowym poziomie innych wskaźników czerwonokrwinkowych nie uprawnia nas do rozpoznania jakiegokolwiek schorzenia. Poziom żelaza we krwi jest prawidłowy - mieści się w dolnym zakresie normy, również brak jest cech anemii z niedoboru żelaza w Pani badaniu morfologii krwi. W związku z tym zamiast substytucji farmakologicznej żelaza zalecałbym zastosowanie diety bogatej w ten pierwiastek. Do pokarmów z największą zawartością żelaza należą: podroby, czerwone mięso, drób, ryby. Wskazane byłoby spożywanie dużej ilości soków owocowych w trakcie posiłków - witamina C znacznie poprawia wchłanianie żelaza z przewodu pokarmowego.

Przemysław Zarzeczny

RDW-SD jest jednym ze wskaźników czerwonokrwinkowych, które oznacza się w trakcie badania morfologicznego krwi. Jest to odmiana wskaźnika RDW wyrażonego w postaci odchylenia standardowego (stąd oznaczenie literowe „SD”). To parametr pozwalający sprawdzić jak różnej objętości są krwinki czerwone. Badanie jest pomocne między innymi przy klasyfikacji niedokrwistości i szukaniu jej przyczyn. Należy nadmienić, że parametru tego nie należy interpretować samodzielnie, w oderwaniu od pozostałych wartości morfologii krwi. Pojedynczo wskaźnik RDW-SD nie ma znaczenia klinicznego.
Zasadniczym parametrem różnicującym niedokrwistości jest MCV. W przypadku jego wartości poniżej 80 fl mówi się o niedokrwistości mikrocytarnej (zwykle z niedoboru żelaza) a przy wartościach powyżej 100 fl mówi się o niedokrwistości makrocytarnej (często z niedoboru witaminy B12 (kobalaminy) lub kwasy foliowego).
Wchłanianie żelaza można zwiększyć stosując odpowiednią dietę. Czasem mogą pomóc niewielkie zmiany w naszych przyzwyczajeniach i sposobie zażywania preparatów żelaza. Wchłanianie zwiększymy jeśli będziemy przyjmować je na czczo lub między posiłkami. Warto preparat popijac sokiem cytrusowym, bo witamina C wspomaga wchłanianie żelaza. Korzystne są także witaminy B6, B12 i kwas foliowy. Podczas kuracji żelazem warto ograniczyć spożycie mleka i przetworów mlecznych, a także produktów mącznych i kasz. Więcej natomiast jeść warzyw ( zwłaszcza zielonych liściastych oraz buraków) i owoców (fruktoza także wspomaga wchłanianie żelaza) oraz czerwonego mięsa.