Obniżony poziom płytek krwi u 18-latka

Witam, w badaniu krwi mojego 18-letniego syna po raz kolejny stwierdzono obniżoną wartość płytek krwi ( 116 tys/ul). Ponadto ma podwyższone PDW (18 fl) i MPV (12,4 fl). Żelazo całkowite ma w normie. Syn ma 170cm i waży 50 kg. Bardzo proszę o info na temat możliwej przyczyny takiego stanu.
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Najczęstszą przyczyną trombocytopenii, czyli niedoboru płytek i wynikającej stąd tak zwanej małopłytkowej skazy krwotocznej, są infekcje wirusowe, a przede wszystkim różyczka. Skaza małopłytkowa jest także częstym objawem białaczki. Oba pozostałe paramtery są ściśle związane z zaburzeniami przy produkcji płytek. Pełen wgląd w układ płytek krwi daje nam znajomość trzech parametrów: ich bezwzględnej ilości (PLT), średniej objętości (MPV) oraz właśnie wskaźnik anizocytozy. PDW mówi nam, jaki procent trombocytów różni się pod względem objętości w stosunku do "przeciętnej" płytki. Zmiany w tej kwesti mogą być także wynikiem małej jak na taki wzrost masy ciała. Warto zaobserwowac także czy u Syna nie występuje tendencja do dłuższego krwawienia przy zranieniu, lub występowaniu siniaków przy ściśnięciu dłonią skóry?.