Obniżony poziom płytek przy ich dużej wielkości

Bardzo proszę o odpowiedź odnośnie wyników badań – czy są prawidłowe?  Wbc - 3,8, lymph - 44,8, mxd - 12,0, neut - 43,2, rbc - 5,04, hgb - 13,4, hct - 42,2, mcv - 83,7, mch - 26,6, mchc - 31,8, rdw-cv - 13,7, ptl - 136, pdw - 18,4, mpv - 12,1, p-lcr - 40,5. Trzy tygodnie temu zażywałam antybiotyk A***. Czy jest to możliwe, żeby miał wpływ na wyniki badań? I co może być przyczyną tego, iż mam za mało płytek krwi? Gdyż od małego po lekkim uderzeniu robiły mi się siniaki. Bardzo proszę o odpowiedz, bo bardzo się niepokoję.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Ma Pani rzeczywiście obniżony poziom płytek, ale ich niska ilość jest kompensowana ich zwiększoną wielkością. Pozostałe wyniki - w niewielkich odchyleniach - może być wynikiem przebytej infekcji.

Jeśli łatwo dochodzi u Pani do wynaczynień krwi i tworzenia się tzw "siniaków", to radziłabym wykonać dodatkowo badania: APTT, PT, INR.

Pozdrawiam