Obrzęk i ból po wewnętrznej stronie kolana miesiąc po zwichnięciu rzepki

Witam! Czy po każdym zwichnięciu rzepki konieczna jest wizyta u specjalisty? Miesiąc temu po raz czwarty "wypadła" mi rzepka po czym nosiłam ortezę. Teraz powrócił obrzęk i ból po wewnętrznej stronie. Jednocześnie odczuwam niestabilność kolana jakby za chwilę ponownie coś maiło się wydarzyć. Konieczna wizyta u ortopedy?

Szanowna Pani

Za każdym razem gdy dochodzi do zwichnięcia rzepki (najczęściej do boku) może dojść do urazu chrząstki pokrywającej rzepkę od spodu, jak również do rozerwania pozostałości-w Pani przypadku tzw. troczków rzepki, które w zdrowym stawie zabezpieczają rzepkę przed zwichnięciem. Obecny ból i obrzęk może być również spowodowany oderwaniem się fragmentu chrzastki, (tzw.ciała wolnego) który pływając w stawie drażni błonę maziową (ból) prowokując ją do wytwarzania nadmiernej ilości płynu stawowego (obrzęk). Takie ciało wolne wymagałoby usunięcia z kolana podczas artroskopii. Z uwagi na to, że już kilkukrotnie doszło u Pani do zwichnięcia uważam, że powinna się Pani zastanowić nad operacyjnym zrekonstruowaniem troczków rzepki, co zabezpieczyło by Panią przed kolejnymi zwichnięciami a tym samym możliwymi kolejnymi urazami chrząstki. Wielokrotne urazy chrząstki stawowej prędzej czy później zawsze prowadzą do choroby zwyrodnieniowej.

z wyrazami szacunku
Jędrzej Kosmowski
GoodMedCenter. pl