Torebka stawowa naderwana a obrzęk

Witam.Tydzień temu spieszą się do pracy źle stanęłam i skręciłam nogę.  Byłam u ortopedy i powiedział, że mam naderwaną torebkę stawową, oraz że kostka jest skręcona. Zalecił mi smarowanie trzema maściami na zmianę i chodzenie w bandażu elastycznym i żeby oszczędzać nogę i żeby kostka i torebka stawowa nie uległy większemu uszkodzeniu. Minął drugi dzień od wizyty u lekarza a obrzęk cały czas się utrzymuje i powyżej kostki noga jest sina, czerwona i twarda, trudno mi jest poruszać się. Cała stopa sina i obrzęk się utrzymuje. Czy to możliwe, żeby przy prawidłowym leczeniu kostka i torebka stawowa nie uległy poprawie? Moje pytanie polega na tym, czy zmienić lekarza czy chodzić tylko w bandażu i maściami smarować? Torebka stawowa w kostce to poważna sprawa, nie chciałabym przez błąd lekarza mieć problemy na całe życie. Bardzo proszę o rade. Serdecznie dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam Kinga

Dzień dobry

Niestety bandaż elastyczny tylko w minimalnym stopniu stabilizuje staw skokowy. Proponuję Pani kupić stabilizator stawu skokowego w sklepie ze sprzętem rehabilitacyjnym i chodzić w nim przynajmniej 3 tygodnie. Maści może Pani stosować jednak należy dodać do tego chłodzenie 3 x dziennie przez 30 minut. Jeżeli obrzęk i ból nie będzie ustępował konieczna będzie konsultacja.
Pozdrawiam
Krzysztof Bryłka - chirurg stopy i stawu skokowego

Szanowna Pani,
Wszystko zależy od wyników badań dodatkowych - z pewnością miała Pani wykonane RTG i prawdopodobnie USG lub MRI stawu. Postępowanie ściśle zależy od ich wyników, bez tego trudno coś więcej powiedzieć.

Pozdrawiam,
Dr n.med. Paweł Kołodziejski
chirurg stopy
specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu

Magdalena Mroczek

Witam,
Na pewno bardzo ważne jest badanie rtg, aby wykluczyć złamanie. W Pani przypadku badanie to powinno być wykonane, jeśli nie zostało zrobione należy jak najszybciej je wykonać.

Tzw. skręcenie kostki jest bardzo częstą przypadłością. Dolegliwość ta polega na przekroczeniu fizjologicznego zakresu ruchu w stawie skokowym, które doprowadza do uszkodzenia torebki stawowej oraz więzadeł. W znacznej większości przypadków jest to wywinięcie się stopy na zewnętrzną krawędź. Jeśli chodzi o klasyfikację skręceń kostki to stosuje się tu skalę trzystopniową. Pani stopień skręcenia kostki obejmuje naderwanie torebki stawowej, dlatego ma on stopień drugi w skali. Stopień drugi charakteryzuje się częściowym przerwaniem więzadeł oraz torebki stawowej. Ból utrudnia, a często nawet uniemożliwia chodzenie. Obrzęk jest spory, czasem w przebiegu pojawia się także krwiak. W niektórych przypadkach wyczuwa się niestabilność stawu skokowego.

Jeśli chodzi o leczenie to o ile w stopniu pierwszym konsultacja ortopedyczna nie jest niezbędna, to w stopniu drugim staje się niezbędna. Poza tym należy usztywnić staw. Bandaż nie jest w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem. Najlepiej jest kupić stabilizator w sklepie ortopedycznym, który w lepszym stopniu będzie stabilizował staw skokowy. Jeśli ból całkowicie będzie uniemożliwiał poruszanie się, w takim przypadku trzeba podawać heparynę, aby nie doszło do zakrzepicy. Poza tym stosuje się leki zmniejszające obrzęk i ból w stawie takie jak np. Voltaren. Jeśli w Pani przypadku nie doszło do całkowitego przerwania ciągłości więzadeł i/lub torebki stawowej, wtedy leczenie jest prawidłowe. Jeśli jednak ból i krwiak nie ustąpią po kilu dniach lub wręcz będą się nasilały, wtedy niezbędna jest ponowna konsultacja ortopedyczna.