Obrzęk po zabiegu częściowego obrzezania

Witam! Jestem 11 dni po zabiegu obrzezania (częściowe - napletek zakrywa żołądź) oraz usunięcia wędzidełka. Na wędzidełku została przeprowadzona koagulacja, natomiast na napletek zostały założone szwy rozpuszczalne (szwy zostały założone od strony wewnętrznej napletka, wiec ich nie widać). Po około 5 dniach zauważyłem znaczną opuchliznę przy 3-4 szwie z lewej strony, licząc od wędzidełka. Jednak mija 11 dzień, a ta opuchlizna się nadal utrzymuje. Co najmniej 3 razy dziennie stosuję N*** w sprayu i codziennie przemywam wszystko szarym mydłem. Ponadto po tygodniu od zabiegu zauważyłem, że mam większy problem z zsunięciem napletka niż np. po 3 dniach od zabiegu. Czy powinienem się martwić opisanymi dolegliwościami i jak najszybciej się udać do lekarza? Czy może wystarczy kupić jakąś maść na szybsze gojenie? Czy stosowanie okładów z rumianku jest wskazane?

- Rana jest jeszcze bardzo świeża. To dopiero 11 doba po zabiegu. Takie obrzęki i stany zapalne mogą występować nawet i do 4 tygodni od zabiegu i z reguły ustępują po wchłonięciu się szwów. To raczej nie są niepokojące objawy. Są to typowe objawy występujące po tego typu zabiegu. W razie oczywiście wątpliwości najlepiej w tej sprawie skonsultować się jeszcze kontrolnie z urologiem.
Czy może wystarczy kupić jakąś maść na szybsze gojenie?
- Nadal proszę wykonywać czynności pielęgnacyjne jak dotychczas oraz oczywiście systematycznie ćwiczyć pozostałą część napletka ściągając go z żołędzi penisa (najlepiej w ciepłej kąpieli przy użyciu olejku dziecięcego), aby nie doszło do jego zawężenia w wyniku tworzącej się blizny. Na obrzęk napletka dobrze byłoby zastosować okłady na bazie Rivanolu (np. 3 razy dziennie po 15-20 minut).
Czy stosowanie okładów z rumianku jest wskazane?
- Naparu z rumianku nie polecam, ponieważ działa on wysuszająco na śluzówki i skórę penisa, co może pogarszać gojenie.