Obrzęk szyi i twarzy, zapełnione dołki obojczykowe i przybieranie na wadze a możliwość nawrotu choroby Cushinga

Mam chorobę Cushinga i guz przysadki mózgowej wrośnięty w przysadkę .Guz był operowany w 2004r i część płatu przysadki . W 2008 jest odrost guza i jest operowany i część przysadki. Jestem leczona hydrocortisonem i od tarczycy . Obecnie odczuwam obrzęk szyi ,twarzy zapełnione dołki obojczykowe i przez pół roku przytyłam 6 kg. Pytam czy może być to nawrót Cushinga?

Dobry wieczór,

Tak, to może być nawrót choroby Cushinga spowodowany odrostem gruczolaka przysadki, chyba, że przyjmuje Pani zbyt dużą dawkę hydrocortizonu, który może dawać podobne objawy. Aby ustalić przyczynę .zgłaszanych przez Panią dolegliwości najpierw należy wykonać badania hormonalne, a jeśli zaburzenia będą wskazywały na możliwość odrostu guza wskazane jest wykonanie MRI przysadki z kontrastem i ustalenie dlaszego toku postępowania.

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n. med.Marek Derkacz