Obrzęki rąk i nóg

Witam, mam 35 lat, od jakiegoś czasu zauważyłam, że mam opuchnięte ręce i nogi, nasila się to jeszcze bardziej przed okresem, ale wtedy czuję się jak balon. Wcześniej też odczuwałam takie zatrzymanie wody, ale nie w takim stopniu. Bardzo szybko mi też drętwieją ręce, budzę się w nocy, żeby je rozetrzeć (poruszam palcami bo mam zdrętwiałe). Myślałam, że źle spałam, ale to się powtarza prawie co dziennie. Nie leczę się na przewlekłe choroby, mam zdiagnozowaną nerwicę, ale nie biorę leków. (Te które dostałam od lekarza były bardzo silne, pracuję w biurze, dojeżdżam samochodem.) Badania okresowe: mocz, krew,cholesterol, próby wątrobowe, pasożyty, miałam robione we wrześniu 2011 roku, wyszły dobrze. Proszę o odpowiedź do jakiego lekarza powinnam sie zgłosić, czy od jakich badań zacząć. Pozdrawiam, Ewa

Lek. Magdalena Pikul

Witam! Przyczyny obrzęków mogą być różne. Obrzęki u kobiet przed miesiączką są w pewnym sensie naturalne, wynikają ze wzrostu poziomu estrogenów, co przyczynia się do zatrzymywania wody w organizmie. Natomiast jeśli obrzęki utrzymują się nie tylko w czasie miesiączki to świadczy to o jakimś zaburzeniu. Mogą to być obrzęki pochodzenia nerkowego, wiele chorób nerek przebiega z występowaniem obrzęków. Powinno się wykonać badanie ogólne moczu (pomimo tego że rok temu miała Pani wykonywane różne badania - od tego czasu wiele mogło się zmienić). Jeżeli występuje białkomocz, krwinkomocz, dodatkowo nadciśnienie tętnicze to przyczyną jest najprawdopodobniej schorzenie nerek. Dodatkowo przyczyną obrzęków mogą być zaburzenia elektrolitowe (sód, potas), dlatego należy oznaczyć poziom tych elektrolitów. Z kolei zaburzenia elektrolitowe mogą wynikać z zaburzeń hormonalnych takich jak nadczynność nadnerczy, niedoczynność lub nadczynność tarczycy i dlatego w dalszej kolejności wskazane byłby by badania hormonalne. Warto także oznaczyć białko całkowite i poziom albumin we krwi, żeby wykluczyć obrzęki wynikające z niedoboru białka. Wreszcie mogą to być obrzęki pochodzenia sercowego i tu należałoby wykonać EKG i ECHO serca. Co do drętwienia rąk to przyczyną mogą być również jakieś zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa szyjnego. Tak więc jak widać Pani dolegliwości wymagają szczegółowej diagnostyki i wielu różnych badań. Najlepiej udać się do lekarza rodzinnego, który pokieruje na odpowiednie badania i w razie potrzeby do odpowiednich specjalistów. Pozdrawiam