Obrzydzenie wobec własnego ciała u 59-latki

mam problem brzydzę sie swojego ciała nie mam ochoty na seks mam ochote zamknąć się w szafie zeby nikogo nie widzieć i nie słyszec byc sama z sobą wszystko mnie drażni chce misie płakać ale nie umiem do meza nic nie czuje bo kiedys mnie bił i poniżał przez 25 lat teraz sie zmienił ale to wszystko we mnie jest jakby zablokowane i nie umiem sie odblokowac nie wim co mam robic

Zachęcam do skorzystania z psychoterapii. Podobne trudności, zaburzenia obrazu siebie i relacji, najczęściej maja podłoże emocjonalne. Można je przepracować podczas spotkań z psychoterapeutą. W razie potrzeby zlecona zostanie także konsultacja psychiatryczna.

Jeżeli zależy Pani i mężowi na szczęśliwym związku przez długie lata powinniście Państwo pójść na terapię par do psychoterapeuty. Nie jest łatwo zmienić swoje nastawienie do osoby, która notorycznie popełniała przestępstwo wobec Pani. Terapeuta pomoże wam spojrzeć na siebie nawzajem w nowy sposób i zrozumieć przeszłość.
Pozdrawiam.

Witam serdecznie,
Pani emocje są jak najbardziej normalne. Po latach przemocy ma Pani prawo "być zablokowana", nie mieć ochoty na seks, czuć niechęć. Drażliwość, płaczliwość i odraza do własnego ciała mogą również być jak najbardziej zrozumiałymi skutkami długotrwałej przemocy. Zachęcałabym Panią do podjęcia psychoterapii, np. w Poradni Zdrowia Psychicznego. Warto też dbać o siebie i swoje ciało. Pomoże dobra dieta, ruch, spacery, kąpiele przy świecach w pianie, zadbanie o manicure itp. Takie traktowanie z szacunkiem i troską swojego ciała może stopniowo pomóc odzyskać do niego pozytywny stosunek.
Pozdrawiam serdecznie,
Marta Dziekanowska

Witam,

jeśli chciałaby Pani zmienić podejście do swojego ciała, funkcjonowanie w małżeństwie, konieczna może okazać się psychoterapia. Lata przykrości spowodowały zapewne zablokowanie Pani psychiki, wykształciła Pani w sobie wiele mechanizmów obronnych. Pozostaje też pytanie, czy zmiana męża uruchomiła automatycznie w Pani wybaczenie mu i otwartość na nowy etap bycia razem, czy też jest to coś, co wciąż w środku Panią boli – przemoc fizyczna i psychiczna pozostawia trwałe ślady i tak naprawdę to właśnie praca z psychologiem/psychoterapeutą może pomóc Pani przyjrzeć się swojemu życiu i poukładać je na nowo.

Pozdrawiam,
Elwira Chruściel