Obsesyjne dbanie o czystość

Witam. Pytanie dot. mojego partnera. Wszędzie' widzi' zarazki i bakterie. Gdy tylko przyjdziemy do domu myje wszystko co używał na zewnątrz (portfel, dokumenty, itp.). W mieszkaniu mamy 1 pokój poświęcony ubraniom, które używamy poza domem żeby pod żadnym pozorem nie miały styczności z tym co jest w domu. Ma zahamowania by podać dłoń na przywitanie innym (potem ukradkiem myje ręce). Nie lubi zapraszać gości bo boi się, że się nie myją. Czy są to zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne? Jak mu pomóc?

Dzień dobry,

Może Pani jedynie namawiać partnera na podjęcie leczenia i pokazywanie mu, że takie zachowanie jakie prezentuje jest objawem zaburzenia.
Najlepiej jak partner uda się do lekarza psychiatry (np.: w Poradni Zdrowia Psychicznego, prywatnie), który przeprowadzi badanie i zaproponuje mu opowiednie leczenie (farmakoterapia i psychoterapia).

Dzień dobry, tak może to być zaburzenie obsesyjno - kompulsywne, mogą być również inne przyczyny. Proszę zachęcić partnera do konsultacji psychologicznej, być może psycholog zaleci psychoterapię. Pozdrawiam.

Witam,
objawy o których Pani pisze wskazują na występowanie zaburzenia obsesyjno-kompulsywnego. W celu dokonania dokładnej diagnozy proponuję konsultację psychiatryczną oraz terapię poznawczo-behawioralną, która jest bardzo efektywna w tego typu zaburzeniach.

pozdrawiam serdecznie
Aneta Kaluba
www.zmianamyslenia.pl