Obsesyjne myślenie o zdradzie partnera

Witam! Od pewnego czasu męczą mnie myśli dotyczące mojego partnera. Nie mam ani jednego dowodu, że mnie zdradził, a wręcz przeciwnie, istnieje wiele dowodów na to, że tego nie zrobił. Mimo to obsesyjnie go wypytuję o to czy nic się nie działo między nim a jakąś kobietą oraz cały czas analizuję różne sytuacje. Czy to nerwica czy zaburzenia obsesyjne? Czy powinnam zgłosić się z tym do psychiatry czy psychologa?

Proponuję wizytę u psychologa, który powinien zdiagnozować skąd biorą się Pani stany lękowe. Zadane pytanie wskazuje, że Pani sama widzi, iż tok Pani myślenia jest błędny - a praca z psychologiem pomoże Pani w poradzeniu sobie z natrętnymi myślami.

Witam Panią. Po przeczytaniu tego co Pani napisała pojawiło mi się pytanie od jak dawna tak Pani funkcjonuje w związku. Czy jest tak od samego początku, czy od pewnego momentu? To pytanie nasuwa mi się stąd, że czasem jakieś przeszłe doświadczenia uruchamiają nam myśli i emocje, które prowadzą do określonych reakcji, zachowań. Może to być wydarzenie sprzed Pani związku, ale też w trakcie jego trwania (warto podkreślić, że doświadcza Pani konkretnego lęku stąd moja hipoteza o doświadczeniach, z którymi może on być związany). Nie napisała Pani jak partner znosi Pani dopytywanie, podejrzliwość i konieczność udowadniania Pani, że nie dopuszcza się zdrady. Jeśli dłużej ta sytuacja w Pani związku potrwa może przynieść kryzys. Ma Pani do wyboru dwie formy pomocy. Jedna to indywidualny kontakt z psychologiem, żeby zidentyfikować źródło swoich lęków i wypracować sposoby radzenia sobie. W drugiej formie możecie Państwo uznać, że to wspólny problem Pani (myśli, lęki, reakcje) i Pani partnera (który doświadcza podejrzeń o zdradę) i zgłosić się we dwoje do psychologa. Najważniejsze teraz to wykonać kolejny krok. Pierwszy wykonała Pani pisząc tutaj. Pozdrawiam Panią.