Obszar niskoechogeniczny nie ukrwiony w piersi

PIERŚ O UTKANIU GRUCZOŁOWO -TŁUSZCZOWYM. W LEWEJ PIERSI NA GODZINIE 2.00 WIDOCZNY JEST OBSZAR WIELKOŚCI 11,4X5,1 MM, NISKOECHOGENICZNY, NIE UNACZYNIONY I DOŚĆ DOBRZE OGRANICZONY - FA - ? OKOLICZNE WĘZŁY CHŁONNE NIEPOWIĘKSZONE. BARDZO PROSZĘ O SZYBKĄ ODPOWIEDŹ
ponad rok temu

Witam serdecznie!

Skrót FA w opisie badania oznacza fibroadenoma. Fibroadenoma, czyli inaczej gruczolakowłókniak, to łagodny guz piersi. Uważa się, że czynnikiem sprzyjającym jego wzrostowi są estrogeny, dlatego też występuje praktycznie tylko u kobiet w okresie rozrodczym.

Postępowanie w  przypadku wykrycia tego guza jest dwojakie: w przypadku guza wyczuwalnego w badaniu palpacyjnym wskazane jest jego usunięcie chirurgiczne (z oszczędzeniem piersi), w przypadku gdy zmiana jest niewyczuwalna, moża odstąpić od operacji, pod warunkiem obserwacji zmiany i ewentualnej biopsji, potwierdzającej charakter łagodny zmiany.

Pozdrawiam serdecznie