Obturacyjne zapalenie płuc u dziecka. Czy to astma?

Odkąd dziecko uczęszcza do przedszkola ma nawracające infekcje: katar, kaszel, obturacyjne zapalenie oskrzeli dwa razy w roku. Gdy pojawiło się obturacyjne zapalenie oskrzeli z dusznością było hospitalizowane. Czy jest szansa, że te infekcje miną? Czy obturacyjne zapalenia oskrzeli występują tylko u alergików? Czy infekcje mogą być powodem rozwoju alergii?

ponad rok temu

Szanowna/y Pani/e!

Okres przedszkolny, zwłaszcza początkowo i zwłaszcza w przypadku dzieci nie uczęszczających wcześniej do żłobka i nie przebywających wcześniej w większych skupiskach ludzkich, to czas nawracających infekcji. Dzieje się tak na skutek nagłego wydłużonego kontaktu z dużą grupą rówieśników. Duża grupa to większe prawdopodobieństwo kontaktu z chorym dzieckiem. Co więcej, u dzeci łatwiej o zakażenia ze względu na niedojrzałość układu immunologicznego.

Z drugiej jednak strony, nawracanie infekcji zwłaszcza układu oddechowego z towarzyszącą obturacją oskrzeli, nasuwa podejrzenie astmy. Jednak nie upoważnia do jej rozpoznania. Obturacyjne zapalenia oskrzeli mogą występować również bez związku z astmą.

Zakładam, iż dziecko jest pod opieką pediatry (lekarza rodzinnego), który prowadzi je od początku bądź od dłuższego czasu. Na podstawie informacji, które już posiada, ewentualnie dodatkowych, zebranych pod kątem podejrzenia astmy (mi.in.występowanie wśród członków rodziny ), badania fizykalnego, ewntualnych badań dodatkowych, powinien zalecić dalsze postępowanie.

Pozdrawiam serdecznie