Obustronne poszerzenie przestrzeni płynowej zewnątrzmózgowej w USG przezciemiączkowym

Witam. Bardzo proszę o radę. Moja córeczka ma obecnie 8 miesięcy. Wykonane miała kolejne usg główki: Przestrzenie płynowe wewnątrzmózgowe nie poszerzone. Obustronne poszerzenie przestrzeni płynowej zewnątrzmózgowej w okolicy czołowej ok 9,7 mm i składa się na przestrzeń podtwardówkową 7 mm oraz podpajęczynówkowa 2,7. Bruzda pośrodkowa szer. ok 7 mm. Rozwój neuroruchowy prawidłowy, malutka gada jak nakręcona, próbuje już sama wstawać, jest wesoła, dużo rozumie (robi papa, podaje cześć, daje buziaczka, robi tuli-tuli), jest świetna i z naszej strony nie budzi żadnego niepokoju. Lekarz twierdzi, że córcia ma dużą główkę, obecnie jest to 45,5 cm, obwód klatki 46,5 cm, waga ok. 9 kg, a śpioszki kupuję już na 80 cm (po porodzie w 37 t.c. główka 35 cm, waga 2700 g), zaś przez ostatni miesiąc obwód główki zwiększył się o 0,5 cm. Dodam, że ciemiączko jest jeszcze duże, ale nie wypukłe. Proszę o radę, czy te poszerzenia jest niebezpieczne dla dziecka i czy nie powinniśmy zrobić TK?

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

W tej chwili obwód główki mieści się na 90 centylu. Obecnie nie ma wskazań do interwencji, zwłaszcza, że rozwój córki jest prawidłowy, opisywane zmiany nie są nasilone oraz rozumiem, że nie ma odchyleń w badaniu neurologicznym.

Dlatego proponuję dlaszą kontrolę usg przezciemiączkowego oraz opiekę neurologa dziecięcego. Ważne jest by obserować, czy jest tendencja do dalszego powiększania się przestrzeni płynowych (dlatego badania kontrolne usg), a w warunkach domowych powinno się mierzyć obwód główki (w razie wątpliwości proszę poprosić pediatrę o pokazanie techniki) np. 1 raz na miesiąc, raz na 3 tygodnie - a uzyskane wyniki nanosić na siatkę centylową. Oczywiście ważna jest też dalsza obserwacja rozwoju psychoruchowego.

W tej chwili prawdopodobnie nie ma wskazań do wykonania badania TK głowy.

Serdecznie pozdrawiam!