Obwinianie się przy depresji

Witam, mam 21 lat i parę lat temu zachorowałam na depresję, z której się wyleczyłam ale teraz mam problem z normalnym funkcjonowaniem tj stałam się aspołeczna, jeśli ktoś na mnie krzyczy zaraz płacze, nie umiem być asertywna i cały czas się obwiniam. Nie potrafię walczyć o swoje i na dodatek daje sobą pomiatać. Czy to są pozostałości po depresji? Jeśli tak co powinnam zrobić aby zacząć normalnie żyć?

Pozostałości po chorobie, która na jakiś czas wykluczyła Panią z życia społecznego; albo brak kompetencji społecznych był powodem depresji. Po prostu trzeba się tego wszystkiego nauczyć. Terapią byłaby wskazana. Jest Pani świadoma siebie, szuka pomocy to są przesłanki ku temu, by móc stwierdzić, że terapia będzie przynosiła zamierzone efekty i będzie Pani mogła o siebie zadbać.

Witam Panią,

Opisane problemy mogą wskazywać, na jakieś trudne doświadczenia z wczesnego okresu życia. To wtedy człowiek uczy się poczucia własnej wartości, stawiania granic, budowania zdrowych relacji opartych na szacunku i równości. Takie doświadczenia często w dorosłym życiu skutkuje nawracającymi depresjami. Jednak poradzenie sobie z objawami depresji nie zawsze oznacza, że mechanizmy które doprowadziły do jej wystąpienia zostały wyleczone. Sądzę, że tak może być w Pani przypadku. Zachęcałabym Panią, aby znalazła Pani doświadczonego psychoterapeutę schematów, gdyż ten nurt terapii - jak wynika z moich doświadczeń z pacjentami, którzy do mnie przychodzą jak również z badań - jest bardzo skuteczny w pracy z podobnymi problemami.

Pozdrawiam,
Marta Dziekanowska
https://martadziekanowska.wordpress.com/
http://integral.com.pl/

To mogą być nie tylko objawy po depresji, ale równie dobrze jej przyczyna. W każdym wypadku polecam podjąć terapię, która nauczy panią kontroli emocji. Pozdrawiam