Obwisły brzuch i kłucie w brzuchu po posiłkach

witam mam 25 lat jestem kobietą po jednym porodzie mam pytania dwa pierwsze to takie ze po porodzie brzuch tak jakby mi popadł porod był 6lat temu:) a brzuch mi zwisa chodzi głowwnie o to ze gdy cos zjem to od dołu robi sie duzy i czy da sie to jakos zmienic pewnie cwiczeniami a drugie pytanie to dlaczego kłuje mnei w brzuchu gdy cos zjem teraz jadłam kolacje miałam brzuch normalny a po zjedzeniu jakbym zjadła balona boli kłuje i promieniuje do boku myslałam ze skrętu dostane

Przyczyn Pani dolegliwości może być kilka. Radzę najpierw udać się do lekarza rodzinnego, który zleci niezbędne badania np. USG jamy brzusznej w celu wykluczenia np. kamicy pęcherzyka żółciowego. Może też Pani cierpieć na uporczywe wzdęcia spowodowane niewłaściwą dietą. Znając przyczynę dolegliwości można ustalić odpowiednią dietę, która wykluczy składniki nasilające dolegliwości. Jeżeli chodzi o zwisający brzuch tutaj pomogą odpowiednie ćwiczenia ukierunkowane na wzmocnienie mięśni brzucha.

Dzień dobry,

Przede wszystkim należy poprawić napięcie mięśni brzucha i ujędrnić skórę.
Należy wykonywać codziennie ćwiczenia na mięśnie brzucha ud i pośladków oraz po każdej kąpieli/ prysznicu stosować na skórę silnie ujędrniające kremy - najlepsze są takie dla kobiet w ciąży.

Ból brzucha po kolacji może mieć kilka przyczyn - zbyt ciężkostrawna kolacja, za duża objętość posiłku, stan zapalny błony śluzowej żołądka.
Proszę przez kila dni jeść posiłki o małej objętości i stosować dietę łatwostrawną. - http://portal.abczdrowie.pl/dieta-lekkostrawna
Jeżeli sytuacja się atak bólu się powtórzy proszę zgłosić się do lekarza.

Witam serdecznie,

jeśli chodzi o kwestię obwisłego brzucha po ciąży - stan ten wynika prawdopodobnie z nadmiaru tkanki tłuszczowej i skóry po porodzie. Jest klika sposobów aby poprawić wygląd. Przede wszystkim jak Pani wspomniała - pomogą ćwiczenia, które jednocześnie wzmocnią brzucha. Poniżej podaję link do przykładowych ćwiczeń:

http://portal.abczdrowie.pl/cwiczenia-dla-kobiet-po-ciazy
http://portal.abczdrowie.pl/cwiczenia-na-brzuch

Dodatkowo proponuję spróbować masaży, peelingu, jak również kosmetyków ujędrniających.

Co do bólów brzucha po posiłku - przyczyn może być kilka. Spożywane przez Panią posiłki mogą być ciężkostrawne i wzdymające, powodując właśnie zwiększenie objętości brzucha, a równocześnie sprawiające ból. Inne z przyczyn to między innymi: stany zapalne żołądka, jelit, zmiany wrzodowe, zapalenie trzustki, zespół jelita drażliwego. Możliwości jest niestety wiele, gdyż ból brzucha jest mało specyficznym objawem.

Sugeruję zastosować lekkostrawną dietę, tzn:
- przygotowywać posiłki głównie poprzez gotowanie, duszenie (bez wcześniejszego obsmażania), pieczenie w folii. Natomiast ograniczyć smażenie
- ograniczyć spożycie produktów wzdymających (przede wszystkim warzywa kapustne, strączkowe)
- nie spożywać napojów gazowanych
- zwiększyć spożycie warzyw i owoców oraz pełnoziarnistych produktów spożywczych
- jeść regularnie, o możliwie stałych porach, 4-5 razy dziennie
- wyeliminować tymczasowo spożycie alkoholu

Proszę obserwować swój organizm, przede wszystkim pod kątem:
- częstotliwości wypróżniania
- obecności zaparć, biegunek
- wyglądu stolca
- spożywanych produktów i występującego bólu - czy po wszystkich potrawach pojawiają się bóle, czy tylko przy jakichś określonych
- występowania podwyższonej temperatury (gorączki)

Zastosowanie się do tych kilku wskazówek i jednoczesna obserwacja reakcji organizmu są bardzo ważne. Obserwacje będą bardzo cennymi informacjami dla lekarza/dietetyka w przypadku dalszych, nieustępujących bólów.

Pozdrawiam

Witam,
Na pierwsze pytanie rzeczywiście Pani sama odpowiedziała - regularne ćwiczenia powinny zmienić kształt brzucha, wzmocnić mięśnie i wyeliminować problem, natomiast jeśli chodzi o 2 pytanie to trudno mi na nie odpowiedzieć w pełni, ponieważ nie wiem co pani zjada na konkretne posiłki. Myślę że najważniejsze jest teraz przeanalizowanie Pani jadłospisu - być może występuje jakaś nietolerancja na któreś ze składników pokarmowych. Ważne jest również gdzie dokładnie pojawia się ten ból, czy jest to np. prawy bok, czy jakieś inne miejsce. Jeśli natomiast zmiana diety na lekkostrawną nie przyniesie pomocy, to radziłabym się skontaktować z dietetykiem, który powie jakie badania należałoby wykonać, aby zdiagnozować problem.
Pozdrawiam
Małgorzata Ledwoń